Savo Arabinis kavamedis augalo auginimas: namų sodo vadovas pradedantiesiems

Savo Arabinis kavamedis augalo auginimas: namų sodo vadovas pradedantiesiems

Kava yra daugelio žmonių visame pasaulyje mėgstamas rytinis maistas. Nuo užpilamų iki kapučino ir latės kavos rūšių yra daugybė, kiekviena iš jų turi unikalų skonį. Tarp šių kavos rūšių arabikos pupelės yra vienos populiariausių dėl savo saldumo ir mažo rūgštingumo. Pastaraisiais metais sodininkystė namuose tapo vis populiaresnė veikla, o savo Arabinis kavamedis augalo auginimas gali suteikti jums tvarų pupelių šaltinį, kurį galite naudoti įvairiuose receptuose. Šiame straipsnyje bus pateiktas pradedančiųjų vadovas, kaip auginti Arabinis kavamedis namuose, nuo geriausios vietos ir tinkamo dirvožemio parinkimo iki derliaus nuėmimo ir skrudinimo proceso.

Arabinis kavamedis augalai (Coffea arabica) yra vietinės rūšys, priklausančios Rubiaceae šeimai ir kilę iš Etiopijos. Jie klesti didesnio aukščio vietose, gauna daug saulės šviesos ir pakankamai kritulių. Šios konkrečios kavos augalų rūšys reikalauja vidutinio klimato nei kitos veislės ir geriausiai auga, kai temperatūra yra nuo 16 iki 24 laipsnių Celsijaus. Arabinis kavamedis augalas gamina mažas baltas gėles, kurios galiausiai veda į vyšnias, kuriose yra dvi sėklos (kavos pupelės). Vyšnioms sunokti reikia maždaug 6–9 mėnesių, o derlių reikia nuimti iš karto.

Arabinis kavamedis augalo auginimo privalumai apima patikimą skanių arabikos pupelių tiekimą ištisus metus, galimybę pritaikyti aplinką pagal savo skonio nuostatas ir ilgainiui sutaupyti pinigų.

Planavimas ir pasirengimas

Kalbant apie planavimą ir pasiruošimą, reikia atlikti tam tikrus veiksmus, kad jūsų gamykla būtų sėkminga.

Tinkamos vietos pasirinkimas

Pirmiausia pasirinkite savo sodo arba lauko erdvę, kurioje gausu tiesioginių saulės spindulių. Jei įmanoma, pabandykite rasti vietą, kurioje yra vidutinė arba didelė drėgmė, nes šie augalai dažniausiai renkasi atogrąžų klimatą. Be to, prieš sodindami patikrinkite, ar vietovėje yra geras drenažas. Norėdami tai padaryti, pripildykite puodą arba indą vandens ir stebėkite, ar drėgmė prasiskverbia per 15 minučių – jei ne, gali tekti ieškoti kitos vietos.

Dirvožemio reikalavimai

Toliau nustatykite Arabinis kavamedis augalo dirvožemio poreikius. Paprastai tariant, šie augalai teikia pirmenybę gerai nusausintam dirvožemiui, kurio pH lygis yra nuo 5,5 iki 6,4. Turtingos organinės medžiagos, tokios kaip kompostas ar mėšlas, gali padėti pagerinti dirvožemio kokybę. Arba galite įsigyti iš anksto sumaišyto kavos augalų dirvožemio iš daugumos sodo parduotuvių.

Puodų ar konteinerių pasirinkimas

Kambarinius augalus arba tuos, kurie negali gauti tiesioginių saulės spindulių, reikia sodinti į konteinerius arba vazonus. Renkantis tinkamą dydį ir medžiagą, atsižvelkite į kavos medžio augimo dydį. Mažesniems medžiams naudokite keraminius arba terakotinius vazonus, kurių plotis ir aukštis yra atitinkamai 10–30 centimetrų. Taip pat galite pasirinkti vazonus iš plastiko ir stiklo pluošto. Įsitikinkite, kad konteineriuose yra tinkamos drenažo sistemos, kad išvengtumėte per didelio laistymo.

Sodinimas

Kai paruošite svetainę, patikrinsite dirvožemio reikalavimus ir pasirinksite tinkamą vazoną, laikas pradėti sodinti Arabinis kavamedis !

Augalinės medžiagos gavimas

Sėjinuką galite nusipirkti iš darželio arba užsisakyti gyvą auginį internetinėje parduotuvėje. Patikrinkite, ar augalinė medžiaga yra vazonuose, ar ne, ir įsitikinkite, kad ji yra sveika ir be kenkėjų.

Sodinimo procesas

Norėdami pradėti, pripildykite puodą arba indą žemės iki dviejų trečdalių. Atsargiai išimkite kavos augalą iš esamo puodo ar plastikinės pakuotės ir įdėkite į naują puodą. Švelniai paspauskite dirvos paviršių, kad užtikrintumėte augalo padėtį. Kai tai padarysite, įpilkite komposto arba papildomo dirvožemio, kad visiškai uždengtumėte šaknis. Kruopščiai laistykite augalą, kol vanduo pradės tekėti iš apatinių skylių, ir palikite jį kelias dienas.

Augalų priežiūra

Dabar, kai pasodinote Arabinis kavamedis augalą, turite tinkamai juo rūpintis, aprūpindami pakankamai šviesos, vandens, trąšų ir genėdami.

Laistymas

Kavos medį laistykite du kartus per savaitę karštesniais mėnesiais ir kartą per savaitę šaltesniais laikotarpiais. Priklausomai nuo puodo dydžio, turėtų pakakti nuo 500 ml iki 2 litrų vandens. Išbandykite dirvą, kad nustatytumėte, ar augalą reikia toliau drėkinti, naudodami drėgmės matuoklį arba pirštu.

Tręšimas

Arabinis kavamedis kas mėnesį ar du, įmaišydami 1/2 arbatinio šaukštelio azoto turtingų trąšų į 4 litrus vandens. Siekite augalą tręšti bent 2 kartus rudens ir pavasario sezonais.

Apkarpymas

Svarbu reguliariai genėti Arabinis kavamedis , kad būtų užtikrinta oro cirkuliacija ir vaisingumas. Pradėkite pašalindami visas sausas ar negyvas šakas, o tada pereikite prie medžio formavimo. Ilgiausius ūglius nupjaukite trumpiau, kad paskatintumėte šakotis, ir apkarpykite šoninių šakų galiukus maždaug trečdaliu. Atkreipkite dėmesį, kad niekada negenėkite daugiau nei trečdalio kiekvieno ūglio, nes tai gali destabilizuoti jūsų augalą.

Ligų prevencija

Išvenkite įprastų ligų, susijusių su Arabinis kavamedis augalais, pvz., lapų rūdžių, stiebų ir šaknų puvinio, laikydamiesi geros higienos praktikos. Pašalinkite visus nukritusius lapus aplink augalo pagrindą, nes juose gali atsirasti grybelių sporų. Be to, visada laistykite augalą prie pagrindo, o ne ant jo lapijos, kad išvengtumėte grybelinės infekcijos.

Derliaus nuėmimas

Kai jūsų Arabinis kavamedis augalas pradės duoti raudonų prinokusių vyšnių vaisių, laikas juos nuimti.

Kada nuimti derlių

Tikrinti vyšnias kasdien ir skinti jas, kai tik jos pasiekia didžiausią sunokimą. Sudėkite vyšnias į krepšelį ar padėklą ir pašalinkite rūgščias ar neprinokusias. Neplaukite vyšnių, nes laikant tai gali sukelti fermentaciją.

Džiovinimas, skrudinimas ir virimas

Nuėmę vyšnių derlių, turėsite jas atskirti nuo lukštų. Norėdami tai padaryti, galite naudoti rankinę šlifavimo mašiną arba paprastą plaktuką. Po to paskleiskite juos ant padėklų ar popierinių maišelių ir leiskite natūraliai išdžiūti. Kai jie pasiekia 11 procentų ar mažiau drėgmės, jie yra paruošti skrudinti ir užvirinti.

Pabaigai

Užsiauginti savo Arabinis kavamedis augalą stebėtinai lengva ir naudinga. Ištisus metus ne tik turėsite prieigą prie šviežių arabikos pupelių, bet ir galėsite mėgautis gydomaisiais sodo privalumais. Tereikia šiek tiek kantrybės ir atsidavimo, kad kiekvieną rytą sėkmingai pagamintumėte savo užpilą.