Beždžionių dėlionės (Araucaria araucana) yra visžalių spygliuočių medžių rūšys. Šie medžiai išpopuliarėjo tarp sodininkų dėl greito augimo, atsparumo, įdomios formos ir patrauklios lapijos. Pasodinti tinkamoje aplinkoje, jie gali būti patrauklus bet kurio sodo priedas.
Turinys
Araukarija planavimas
Renkantis beždžionės dėlionės medį sodinimui savo sode, svarbu pasirinkti tinkamą tipą. Nykštukinės veislės, pvz., Araucaria araucana var. bosparensis
neužaugs daugiau nei 5 metrų (16 pėdų) aukščio ir 6 metrų (20 pėdų) pločio, todėl Graikinis riešutmedis tinka mažesniems sodams. Didesnės veislės gali siekti iki 30 metrų (100 pėdų) aukščio.
Siekdami užtikrinti, kad jūsų beždžionės dėlionės medis gautų pakankamai saulės šviesos ir būtų gerai apsaugotas nuo stipraus vėjo, sode pasirinkite vietą, kurioje būtų saulė, bet apsaugota nuo stiprių gūsių. Kadangi šie medžiai mėgsta drėgną dirvą, būtinai atkreipkite dėmesį, ar sodo dalis, kurioje planuojate sodinti medį, išlaiko drėgmę, ar ją reikia dažnai laistyti.
Pasodinus medį dėl prasto dirvožemio drenažo medžio šaknys gali pūti. Norėdami to išvengti, sumaišykite dirvą toje vietoje, kurioje norite pasodinti medį, su organiniu kompostu arba sendintu mėšlu ir trupučiu smėlio. Tai padės supurenti dirvą ir suteiks jam geresnes drenažo galimybes. Prieš sodinimą taip pat reikia pridėti trąšų, kurios praturtintų dirvą. Ieškokite specialiai amžinai žaliuojantiems medžiams skirtų trąšų – tokių, kuriose yra subalansuotas azoto, fosforo ir kalio santykis, pavyzdžiui, 7-2-6 NPK.
Araukarija sodinimas ir priežiūra
Iškaskite duobę, kuri yra dvigubai platesnė už šaknies gumulėlį ir tik šiek tiek žemesnė už šaknies kamuoliuko aukštį. Įsitikinkite, kad duobė yra pakankamai gili, kad po pasodinimo šaknies rutulio viršus būtų lygus žemei. Atlaisvinkite šaknų kamuoliukus ir tolygiai paskleiskite šaknis aplink kamuolį. Jei gyvenate vėjuotame regione, gali prireikti kuoliukų, kad būtų galima paremti medį pirmą kartą pasodinus.
Užpildykite skylę vandeniu, leiskite vandeniui nutekėti, tada užpildykite skylę anksčiau sukurtu dirvožemio mišiniu. Rankomis sutrinkite dirvą aplink rutulį ir kartokite procesą, kol šaknies rutulys panirs į dirvą. Po to vėl giliai laistykite.
Kai medis įsitvirtins, mulčiuokite aplink kamieno pagrindą, kad dirva būtų drėgna. Apsaugai nuo piktžolių augimo rekomenduojamas maždaug 5 cm (2 colių) mulčio sluoksnis. Laistykite medį, kai tik žemė jaučiasi sausa. maždaug kartą per dvi savaites per pirmąjį sezoną, o vėliau kas savaitę vasarą, kai medis sparčiai auga. Žiemą laistymo dažnumą sumažinkite tik tada, kai iškrito pakankamai kritulių.
Tręškite savo beždžionių dėlionės medį kartą per metus, pavasarį, naudodami tą patį azoto, fosforo ir kalio balansą, kuris buvo naudojamas prieš sodinimą. Žiemos pabaigoje, pageidautina nuo vasario pabaigos iki kovo vidurio, nugenėkite negyvas ar ligotas šakas. Reguliariai pašalinkite piktžoles iš vietos, kad išvengtumėte medžio ir kitų augalų konkurencijos dėl turimų maistinių medžiagų ir vandens.
Pabaigai
Norint auginti ir prižiūrėti beždžionių dėlionių medžius savo sode, reikia tam tikrų žinių ir planavimo. Vykdydami aukščiau aprašytus veiksmus, galite sukurti tinkamą aplinką, kuri padės užtikrinti sveiką beždžionių dėlionės medžio augimą ir ilgą gyvenimą. Jie ne tik atrodo patraukliai sode, bet ir suteikia prieglobstį bei maistą paukščiams ir kitiems mažiems laukiniams gyvūnams.