Belevalija yra tvirta, graži gėlė, kilusi iš Pietų Europos. Jis jau seniai vertinamas tiek sodininkų, tiek kraštovaizdžio meistrų dėl tolerancijos atšiauriems orams, gebėjimo greitai plisti ir ryškių mėlynai violetinių gėlių. Šiame įraše aptarsime, kaip sėkmingai užsiauginti Belevalija savo kieme ar sode.
Turinys
Kas yra Belevalija?
Belevalija (Puškinija scilloides var. libanotica ) – daugiametis svogūninis žydintis augalas iš šparaginių ( Asparagaceae ) šeimos. Dažniausiai aptinkama Pietų Europos aukštumose, tačiau kai kuriose Šiaurės Amerikos vietose jis taip pat gali būti auginamas laukinėje zonoje. Belevalija užaugina patrauklias tamsiai mėlynos iki violetinės žvaigždės formos gėles baltais gerklėmis, dažniausiai žydinčias žiemos pabaigoje arba ankstyvą pavasarį. Lapai siauri, panašūs į žolę ir tamsiai žali.
Kodėl auginti Belevalija?
„Belevalija “ yra puikus pasirinkimas sodininkams, nes jis nereikalauja daug priežiūros ir puikiai tinka įvairioms dirvožemio ir klimato sąlygoms. Be to, žinoma, kad jis pritraukia bites ir drugelius, todėl puikiai tinka drugelių sodams. Galite tikėtis, kad šis subtilus žydėjimas tęsis iki vasaros pradžios ir net ankstyvą rudenį, jei bus tinkamos sąlygos.
Planavimas
Planuodami auginti „ Belevalija “ turėsite atsižvelgti į keletą veiksnių, pvz., kada sodinti, kur sodinti, dirvožemio tipą ir saulės šviesos reikalavimus.
Kada sodinti
Belevalija turėtų būti sodinamas rudens mėnesiais, geriausia apie lapkritį arba gruodį. Tai leidžia jiems įsitvirtinti prieš ateinant šaltesniems mėnesiams.
Kur sodinti
Rinkdamiesi, kur sodinti Belevalija, turėtumėte ieškoti drėgnos, gerai drenuojančios dirvos ir vietos, kur šviečia saulė. Jei sodinate daug svogūnėlių, tarp jų palikite apie 10–15 centimetrų.
Dirvožemio tipas
Belevalija mėgsta humusingą, priemolio dirvą, kurio pH lygis yra šiek tiek rūgštus (6,0–6,7). Jei jūsų dirvožemis yra per daug šarminis, galite pabandyti jį papildyti durpių samanomis ar kitomis organinėmis medžiagomis, kad ji būtų rūgštesnė.
Saulės šviesos reikalavimai
Belevalija reikalauja mažiausiai šešių valandų tiesioginių saulės spindulių per dieną, kad žydėtų geriausiai. Jei jūsų sodas yra šešėlyje, galbūt norėsite ieškoti kitos vietos.
Sodinimas
Kai pasirinksite puikią vietą naujiems Belevalija augalams, laikas pradėti sodinti! Štai veiksmai, kurių turėtumėte imtis:
Lovos paruošimas
Prieš sodindami „ Belevalija“ svogūnėlius, turėtumėte paruošti lysvę atlaisvindami dirvą, pašalindami visas piktžoles ar nepageidaujamus augalus ir įdėdami trąšų arba komposto. Taip pat galite pridėti mulčio, pavyzdžiui, žievės drožlių ar džiovintų lapų, kad išlaikytumėte drėgmę ir slopintumėte piktžolių augimą.
Sodinimas
Pirmiausia lemputei iškaskite 2–3 cm gylio skylę ir įdėkite ją į angą smailiąja puse į viršų. Tada uždenkite svogūnėlį žeme, lengvai sutvirtinkite ranka. Galiausiai gerai laistykite vietą.
Mulčiavimas
Mulčiavimas yra svarbus žingsnis rūpinantis Belevalija , nes jis padeda apsaugoti svogūnėlius nuo užšalimo temperatūros ir aprūpina augalus maistinėmis medžiagomis jiems augant. Pasodinę dirvą paskleiskite 3 centimetrų mulčio sluoksnį.
Priežiūra
„Belevalija “ yra gana mažai priežiūros reikalaujantis, todėl jį reikia reguliariai laistyti, ravėti ir tręšti, kad jis atrodytų geriausiai.
Laistymas
Šiltesniais mėnesiais reguliariai laistykite savo „ Belevalija “, kad dirvožemis išliktų drėgnas. Vėsesniais mėnesiais sumažinkite laistymą, bet neleiskite dirvai visiškai išdžiūti.
Ravėjimas
Laikykite, kad aplink Belevalija nebūtų piktžolių, kad augalai gautų pakankamai saulės šviesos ir vietos augti.
Tręšimas
Belevalija vieną ar du kartus per mėnesį aktyvaus auginimo sezono metu subalansuotomis trąšomis – 10-10-10 arba 12-12-12 puikiai veikia. Nepamirškite pertręšti, nes tai gali sukelti pernelyg didelį lapų augimą ir mažiau žiedų.
Platinimas
Belevalija gali lengvai daugintis sėklomis arba dalijimu.
Sėklos
Jei turite prieigą prie sėklų, ankstyvą rudenį galite jas sėti tiesiai į žemę. Uždenkite sėklą plonu dirvožemio sluoksniu ir reguliariai laistykite, kol sustiprės.
Padalinys
Kitas būdas platinti Belevalija yra dalijimasis. Kasti aplink gumulėlius ir atsargiai atskirti svogūnėlius. Persodinkite juos tame pačiame gylyje kaip ir anksčiau, palikdami bent 10 cm atstumu vienas nuo kito.
Poslinkiai
Ofsetai yra nauji svogūnėliai, augantys ant esamų augalų stiebo. Juos galima atskirti ir persodinti, panašiai kaip dalijant.
Trikčių šalinimas
Belevalija gali tapti jautrus kenkėjams ir ligoms, tačiau yra keletas dalykų, kuriuos galite padaryti, kad to išvengtumėte.
Paprasti kenkėjai
Dažniausiai Belevalija yra amarai. Norėdami jų atsikratyti, tiesiog apipurkškite pažeistus augalus muiluotu vandeniu ir česnakų aliejumi.
Ligos
Dažniausia su Belevalija susijusi liga yra vainiko puvinys. Jei pastebėjote, kad lapai pagelsta arba nuvysta, nedelsdami pašalinkite pažeistą augalą ir išmeskite. Norėdami to išvengti, laistykite tik šaknų zoną ir neperlaistykite.
Pabaigai
Belevalija auginimas namuose yra naudinga patirtis ir paprastas būdas sukurti gražias, mažai priežiūros reikalaujančias lysves su akinančiai mėlynais ir violetiniais žiedais. Vadovaudamiesi mūsų patarimais ir gairėmis, greitai galėsite sėkmingai užauginti ir išlaikyti sveiką, klestintį Belevalija derlių.