Brankuogės yra mažos, aštrios uogos, kilusios iš šiaurinių Europos, Azijos ir Šiaurės Amerikos dalių. Nors juos sunku rasti komerciškai, juos nepaprastai lengva auginti ir jie puikiai papildo bet kurį sodą. Štai kaip sodinti, prižiūrėti ir nuimti bruknes, kad šio sezono derlius būtų gausus.
Turinys
Brankuogės (Vaccinium vitis-idaea) yra mažos, ryškiai raudonos uogos, turinčios intensyvų, rūgštų skonį. Jie populiarūs skandinaviškame kulinarijoje, kepiniuose, uogienėse ir drebučiuose, taip pat alkoholiniuose gėrimuose, tokiuose kaip Bruknė likeris. Be kulinarinio naudojimo, bruknėse taip pat gausu būtinų vitaminų ir mineralų, įskaitant vitaminą C, manganą, varį ir kalį.
Geriausia auginant bruknes yra tai, kad tai labai paprasta. Jie ne tik nereikalauja daug priežiūros, bet ir puikiai tiks beveik bet kokioje aplinkoje. Tik šiek tiek pasiruošę iš anksto, galite būti tikri, kad šių universalių uogų derlius bus sėkmingas.
Dirvos paruošimas
Rinkdamiesi, kur sodinti bruknes, rinkitės saulėtą vietą su drėgna, rūgščia žeme (pH 4–4,5). Jei reikia sumažinti dirvožemio pH, tai gali padėti pridėti sieros arba pušų spyglių. Įsitikinkite, kad toje vietoje yra geras drenažas, nes bruknės nemėgsta šlapių kojų.
Pasirinkę vietą, turėsite iškasti 30 centimetrų gylio duobę dirvoje. Užpildykite skylę vazoninio dirvožemio, durpių samanų ir komposto mišiniu, įsitikinkite, kad jie tolygiai sumaišomi. Šio mišinio pH lygis turi būti nuo 4,5 iki 7,0.
Sėdinti bruknes
Toliau turėsite įsigyti aukštos kokybės Bruknė augalų. Galite juos užsisakyti internetu arba nusipirkti vietiniame darželyje. Sodindami bruknes, kiekvieną augalą įdėkite į paruoštą duobutę taip, kad jo šaknys būtų visiškai uždengtos. Sodinimo vietos paviršių uždenkite mulčio sluoksniu, kad išsaugotumėte drėgmę ir atbaidytų piktžoles.
Pasodinę naujai pasodintas bruknes gerai palaistykite. Laistykite kas kelias dienas, kol prasidės augimas, tada sumažinkite laistymo dažnumą iki vieno ar dviejų per savaitę. Taip pat būtinai apsaugokite augalus nuo stipraus vėjo ar tiesioginių saulės spindulių, nes tai gali sukelti stresą jauniems augalams.
Priežiūra
Kai augalai įsitvirtina, yra keletas dalykų, kuriuos galite padaryti, kad jie būtų sveiki ir produktyvūs. Mulčiavimas aplink augalo pagrindą padeda išlaikyti drėgmę ir apsaugoti šaknų sistemą. Uždėkite 2–3 centimetrus organinio mulčio, pavyzdžiui, susmulkintos žievės, šiaudų ar lapų. Be to, augalų tręšimas vieną ar du kartus per sezoną gali padėti paskatinti žydėjimą ir vaisių gamybą.
Be to, apkarpius papildomus ūglius ir stiebus, gali padidėti oro cirkuliacija ir apšvietimas gėlių spiečiams, taip padidinant derlių. Pradėkite genėdami visas negyvas, ligotas ar pažeistas šakas, taip pat visas, kurios sustingusios arba peržengusios kitą šaką. Tada pašalinkite ūglius, kurie auga į viršų, nes jie gali užkirsti kelią saulės spinduliams pasiekti vaisines šakas. Galiausiai išretinkite pernelyg tankias šakas, kad likusios gautų pakankamai oro ir maisto medžiagų.
Kenkėjai ir ligos
Retkarčiais jūsų Bruknė augalus gali paveikti kenkėjai ar ligos. Tai gali būti nuo amarų ir erkių iki grybelinių ir bakterinių infekcijų. Kad išvengtumėte galimų problemų, venkite laistymo virš galvos ir reguliariai stebėkite augalus, ar neatsiranda nelaimės požymių.
Jei pastebėjote kokių nors pažeidimų, prieš imdamiesi veiksmų pirmiausia nustatykite, koks tai kenkėjas ar liga. Tokiu būdu jūs tiksliai žinote, su kuo susiduriate, ir galėsite imtis tinkamų prevencinių priemonių. Įprasti gydymo būdai yra insekticidai, fungicidai ir antibiotikai, priklausomai nuo problemos.
Branguogių derliaus nuėmimas
Jūsų bruknės bus paruoštos nuimti, kai vaisiai taps sodriai raudoni ir bus minkšti liesti. Priklausomai nuo jūsų vietos ir veislės, tai paprastai įvyksta tam tikrą laiką nuo vasaros pabaigos iki ankstyvo rudens. Rinkdami uogų kekes stenkitės netempti per stipriai, kad nepažeistumėte vynmedžių. Verčiau naudokite žirkles arba genėjimo žirkles, kad nupjautumėte didesnius vaisių gumulėlius.
Pabaigai
Branguogių auginimas yra puikus būdas savo sodui suteikti nepakartojamo skonio. Kadangi jiems reikia mažai priežiūros ir jie gali toleruoti atšiaurų klimatą, jie puikiai tinka pradedantiesiems sodininkams arba tiems, kurie turi mažai vietos. Naudodami šį vadovą dabar žinote, kaip paruošti dirvą, pasodinti, prižiūrėti ir nuimti derlių, kad derlius būtų gausus. Norėdami gauti daugiau informacijos apie bruknių auginimą, būtinai patikrinkite atitinkamus išteklius, kad užtikrintumėte sėkmingą derlių.