Užauginkite nuostabų Chrizantema sodą: sėkmės patarimai ir gudrybės!

Užauginkite nuostabų Chrizantema sodą: sėkmės patarimai ir gudrybės!

Chrizantemos arba „mamos“ yra vienos mėgstamiausių gėlių Japonijoje ir Kinijoje. Jų ryškios spalvos yra įvairių atspalvių nuo baltos iki geltonos, Gvazdikas, violetinės ir raudonos, todėl jos yra puikus pasirinkimas bet kuriame sode. Jie teikia džiaugsmo daugeliui namų ir sodų ištisus metus, taigi, jei norite savo kraštovaizdį papildyti šiais nuostabiais žiedais, pateikiame keletą patarimų ir gudrybių, padėsiančių pasiekti sėkmės.

Chrizantemos (Dendranthema grandiflora) laikomos viena seniausių žinomų kultūrinių gėlių. Šiuos gražius, ilgaamžius daugiamečius augalus itin lengva prižiūrėti, kai yra tinkamos sąlygos ir jiems reikia minimalios priežiūros. Daugeliui žmonių patinka auginti chrizantemas, nes jos puikiai tinka mėgautis rudenį ar žiemą, kai kiti žydintys augalai jau užmigo.

Išankstinio planavimo patarimai

Kada geriausias laikas sodinti chrizantemas? Graikinis riešutmedis laikas sodinti bet kokį naują augalą yra jo rekomenduojamas sezonas, tačiau chrizantemas galite sodinti ir vėliau. Jei norite į savo sodą įvesti mamytes, palaukite vėlyvo pavasario arba vasaros pradžios, kai bus pakankamai šilta optimaliam augimui.

Kitas žingsnis – surinkti būtinus įrankius ir medžiagas, kad pasisektų:

  1. Dirvožemis – svarbu užtikrinti, kad naudojamas dirvožemis būtų turtingas maistinių medžiagų ir turi tinkamą drenažą. Norėdami gauti geriausius rezultatus, rinkitės vazonų mišinį, kuriame yra durpių samanų, perlito ir vermikulito.

  2. Trąšos – šerdami chrizantemas paskatinsite dar didesnį ir ryškesnį žydėjimą. Naudokite universalias trąšas, kuriose yra azoto, fosforo ir kalio, ir kas mėnesį maitinkite mamas pagal pakuotės instrukcijas.

  3. Vanduo – kiekvieną savaitę chrizantemoms reikia bent vieno colio vandens. Reguliariai tikrinkite dirvožemį ir, jei reikia, laistykite, kad jis būtų nuolat drėgnas, bet neužmirkęs.

Kalbant apie chrizantemų rūšis, pastebėsite, kad yra dvi pagrindinės kategorijos – sudėtinės ir pavienės gėlės. Kompozitai reiškia gėlių galvutes, kuriose yra ir diskiniai žiedynai (maži, sagos formos žiedynai, esantys netoli centro), ir spindulių žiedynai (didesni žiedlapiai išorėje). Vienos veislės turi tik diskinius arba spindulinius žiedynus.

Chrizantemų sodinimas

Kai turėsite tinkamus įrankius ir medžiagas, būsite pasiruošę pradėti sodinti. Pradėkite ruošdami dirvą, įsitikindami, kad ji yra puri ir santykinai be piktžolių. Prieš sodindami pašalinkite visas uolienas ar šiukšles, tada apdorokite trąšomis. Sodinant būtinai padėkite mamytes bent 30 centimetrų atstumu vienas nuo kito ir kiekvieną augalą laistykite giliai ir lėtai.

Chrizantemų priežiūra yra labai svarbi. Tai apima švelnų, bet tvirtą nešvarumų gumulėlių pašalinimą aplink stiebo pagrindą ir pažeistų lapų pašalinimą. Mulčiavimas aplink stiebus taip pat gali suteikti izoliaciją, išsaugoti drėgmę ir užkirsti kelią piktžolių augimui.

Chrizantemų priežiūra

Prižiūrėti tokį sudėtingą žiedą gali atrodyti bauginančiai, bet iš tikrųjų tai gana paprasta! Štai keli pagrindiniai chrizantemų priežiūros patarimai:

  1. Tinkamas laistymas – reguliariai tikrinkite dirvą ir laistykite, jei reikia. Neleiskite dirvožemiui išdžiūti arba per daug sušlapti. Vieno colio vandens per savaitę turėtų pakakti.

  2. Šerti juos – būtinai naudokite lėtai atpalaiduojančias universalias trąšas, kurių sudėtyje yra azoto, fosforo ir kalio. Taikykite kas mėnesį pagal pakuotės instrukcijas.

  3. Apsauga nuo kenkėjų ir ligų – insekticidinis muilas arba neem aliejus gali būti naudojamas vabzdžiams, pvz., amarams ir erkėms, kontroliuoti. Neem aliejus taip pat veiksmingas nuo grybelinių ligų ir miltligės.

  4. Genėjimas – gėlėms žydėjimo laikotarpiu nunykstant, genėkite jų stiebus, kad paskatintumėte žydėti daugiau pumpurų. Įsitikinkite, kad mūvėkite sodo pirštines ir apkirpkite tiesiai po pirmojo pumpuru.

  5. Padalijimas – kas trejus ar ketverius metus galima padalyti iš didelės mamų grupės. Tai padeda skatinti energingą augimą ir daugiau žydėjimo.

Džiaukitės savo Chrizantema sodu

Dabar, kai pasodinote ir pasirūpinote savo chrizantemomis, laikas jomis mėgautis! Pabandykite pridėti dekoracijų, pvz., grotelių, tvorų ir kitų funkcijų, kad sukurtumėte tikrai nuostabų sodą. Chrizantemas taip pat galite įtraukti į gėlių kompozicijas ar amatus.

Pabaigai

Užauginti chrizantemas gali būti nepaprastai naudinga. Jie ne tik gražiai atrodo, bet ir nereikalauja priežiūros ir dažnai pritraukia naudingų vabzdžių, tokių kaip bitės ir drugeliai. Be to, tinkamai prižiūrint, jie gali lengvai ištverti žiemą. Nepaisant subtilios išvaizdos, jie iš tikrųjų yra atsparūs augalai, galintys atlaikyti šaltą temperatūrą. Laikydamiesi tinkamo požiūrio, dabar turite sėkmės paslapčių augindami nuostabų Chrizantema sodą!