Dumplūnė (Physalis peruviana) yra valgomųjų uogų rūšis, kurios skonis šiek tiek panašus į pomidorų skonį, tačiau turi Citrinmedis. Šis vaisius yra kilęs iš Peru ir gali būti randamas šilto klimato kraštuose visame pasaulyje. Dumplūnė lengva ir vienu metu ji duos vaisių iki devynių mėnesių. Šio skanaus vaisiaus auginimas namų sode yra puikus būdas mėgautis nepakartojamu atogrąžų skoniu.
Turinys
Kad sode augintumėte peleriną Dumplūnė , reikia gerai apgalvoti ir kruopščiai planuoti. Svarbu pasirinkti tinkamą veislę, tinkamą sodinimo indą, pakankamai saulės spindulių, suprasti laistymo reikalavimus ir iš anksto planuoti kenkėjų prevenciją.
Sėkmės planavimas
Svarbiausia pradėjus auginti Dumplūnė – surinkti sėkmei reikalingų atsargų. Sėkmingam šio augalo sodinimui ir augimui būtinas vazoninis dirvožemis ir didesni konteineriai. Geriausiai tinka vazonų mišinys, kuriame yra durpių samanų, vermikulito ir perlito. Dumplūnė turi būti sodinamas ne didesniu kaip 2,5 cm gyliu. Augalai turi būti išdėstyti 30–45 cm atstumu vienas nuo kito, kai jie išvedami į sodą, arba 20–30 cm, jei jie bus auginami viename dideliame inde.
Dumplūnė augalams visą dieną reikia tiesioginių saulės spindulių, todėl būtinai raskite vietą sode, kur augalai gautų bent 6 valandas tiesioginių saulės spindulių. Geriausias metų laikas pradėti sodinti yra pavasario vidurys, kai praeina šalnų tikimybė.
Priežiūra augalu
Priklausomai nuo dirvožemio drėgmės lygio, Dumplūnė augalų laistymo poreikis gali svyruoti nuo karto per dvi dienas iki kartą per septynias dienas. Jei viršutiniai 5 cm dirvožemio yra sausi liesti, laikas laistyti augalus. Kai reikia tręšti, aktyvaus auginimo sezono metu maždaug kartą per dvi savaites naudokite subalansuotą 10-10-10 formulę. Tačiau būtinai venkite pertręšti, nes per daug trąšų gali sukelti stresą augalui.
Kalbant apie kenkėjus, yra keletas įprastų vabzdžių, kurie gali tapti Dumplūnė augalų, tokių kaip amarai, voratinklinės erkės ir baltasparniai, problema. Stebėdami šiuos kenkėjus ir greitai pašalindami visus užkrėstus lapus, galite išvengti, kad jie netaptų didele problema. Kalbant apie ligas, dažniausiai reikia atkreipti dėmesį į fuzariozę ir miltligę. Laistydami nedrėkinkite lapų ir stenkitės išlaikyti tinkamą atstumą tarp augalų, kad sumažintumėte infekcijos tikimybę.
Dumplūnė derliaus nuėmimas
Uogos yra paruoštos skinti, kai jos pakeičia spalvą iš žalios į geltonai oranžinę ir jaučiasi minkštos, kai lengvai paspaudžiamos. Rinkdami vaisius švelniai nusukite kiekvieną uogą nuo stiebo. Palikite keletą uogų ant augalo, kad susidarytų nauji žiedai, o tai sukels papildomų vaisių.
Nuskintos uogos turi būti tvarkomos atsargiai, nes jos lengvai susižeidžia. Laikykite uogas keletą dienų vėsioje vietoje, po jomis laikraštį, kad sugertų drėgmės perteklių. Ilgesniam laikymui uogas galima užšaldyti.
Pabaigai
Dumplūnė gali būti paprastas ir naudingas pasirinkimas auginant sode. Būtinų atsargų surinkimas, tinkamo sodinimo gylio užtikrinimas, pakankamas saulės šviesos aprūpinimas, laistymo reikalavimų supratimas ir atsargumo priemonių ėmimasis nuo kenkėjų bei ligų – visa tai yra esminiai žingsniai, norint sėkmingai sodinti ir augti Dumplūnė. Kruopščiai stebint prinokusių skanių vaisių derlių galima pradėti nuimti jau po 4 mėnesių po pasodinimo!