Sveikų augalų auginimas savo sode gali suteikti pasiekimo ir pasididžiavimo jausmą, taip pat suteikti grožį artimiausiai aplinkai. Be to, sveiki augalai yra mažiau linkę į kenkėjus ir ligas, todėl jiems dažnai reikia mažiau sąnaudų nei silpnesniems augalams, todėl sutaupysite laiko ir pinigų. Norėdami padėti jums sėkmingai auginti augalus savo sode, pateikiame septynis patarimus, kaip išnaudoti visas augalų galimybes.
Turinys
A. Sveikų augalų apibrėžimas
Sveiki augalai apibrėžiami kaip nuosekliai dirbantys, produktyvūs ir energingi augalai, pasižymintys gerais augimo įpročiais ir stipriai atsparūs aplinkos poveikiui, pavyzdžiui, karštai ar šaltai temperatūrai ir ligoms.
B. Sveikų augalų auginimo privalumai
Sveikų augalų auginimas savo sode suteikia daug naudos. Sveiki augalai ne tik atrodys geriau nei nesveiki, jiems taip pat reikės mažiau sąnaudų, pvz., vandens ir trąšų, jie duoda didesnį derlių ir bus geriau atsparūs sausrai ir kitiems aplinkos veiksniams.
Sėkmės planavimas
A. Nustatykite savo Graikinis riešutmedis augalų sąlygas
Sąlygos, kuriomis jūsų augalai auga, turi būti tinkamos, kad jie būtų laikomi sveikais. Penkios pagrindinės augalų sveikatos sąlygos:
1. Temperatūra – Priklausomai nuo auginamo augalo tipo ir veislės, Graikinis riešutmedis temperatūra svyruoja nuo 10-30C (50-86F).
2. Saulės šviesa – reikalingas saulės šviesos kiekis priklauso nuo auginamo augalo tipo. Pavyzdžiui, pavėsį mėgstantys augalai renkasi netiesioginę saulės šviesą, o saulėti augalai reikalauja bent 6 valandų tiesioginių saulės spindulių per dieną.
3. Vanduo – tinkamas laistymas yra labai svarbus augalų sveikatai. Daugeliui augalų reikia 1 colio (2,54 cm) vandens per savaitę, nors tai gali skirtis priklausomai nuo oro sąlygų ir dirvožemio kokybės.
4. Drėgmė – dirvožemis neturi būti nei per sausas, nei per šlapias. Daugumai augalų drėgmės lygis yra 25–70%.
5. Dirvožemio kokybė – gerai nusausinantis dirvožemis yra būtinas sveikam augalų augimui. Jei jūsų dirvožemyje yra daug molio, gali būti naudinga pridėti komposto ar kitų organinių medžiagų.
B. Pasirinkite augalų veisles, geriausiai tinkančias jūsų aplinkai
Jūsų aplinkai tinkamų augalų pasirinkimas yra vienas iš sėkmingos sodininkystės raktų. Renkantis augalus, ištirkite saulės, vandens, dirvožemio pH ir temperatūros reikalavimus toje vietoje, kurioje planuojate augti. Šiek tiek pastangų šiame etape gali turėti įtakos sveikiems augalams jūsų sode.
Sodinimas ir auginimas
A. Dirvožemio paruošimas
Geras dirvožemis yra būtinas sveikiems augalams. Pradėkite nuo toje vietoje esančių piktžolių pašalinimo; tada sumaišykite organines medžiagas, tokias kaip kompostas, durpių samanos ar mėšlas, kad pagerintumėte dirvožemio struktūrą ir maistinių medžiagų kiekį.
B. Sodinimas ir augalų priežiūra
1. Sodinimas
a. Skylių kasimas – prieš sodindami iškaskite duobutes, dvigubai didesnes už kiekvieno sodinamo sodinuko šaknies rutulio plotį. Taip užtikrinsite pakankamai vietos šaknims išsiskleisti.
b. Daigų sodinimas – norėdami pasodinti daigus, atsargiai išimkite juos iš vazono, nepažeisdami šaknų gumulėlio. Įdėkite sodinuką į paruoštos duobės centrą ir užpildykite žeme iki tokio paties lygio, koks buvo iš pradžių pasodintas sodinukas. Kruopščiai laistykite sodinuką, kad aplink šaknų gumulėlį nusistovėtų dirva.
c. Sėklų sodinimas – norėdami pasodinti sėklas, tolygiai išbarstykite jas sodinimui paruošto ploto paviršiuje. Vykdykite sėklų pakelio nurodymus dėl gylio ir atstumo. Sėklas lengvai uždenkite plonu žemės sluoksniu ir gerai laistykite.
- Prižiūrėdami savo augalus
a. Laistymas – pasirūpinkite, kad jūsų augalai gautų pakankamai vandens, bet ne per daug. Laistykite giliai ir leiskite žemei šiek tiek išdžiūti, prieš vėl laistydami.
b. Genėjimas – reguliarus genėjimas kontroliuoja augalus ir skatina jų augimą. Pašalinkite visas negyvas ar ligotas šakas ar žalumynus ir nupjaukite žydinčius krūmus jiems sužydėjus.
c. Tręšimas – kas 2–3 mėnesius maitinkite augalus subalansuotomis trąšomis, kad jie išliktų sveiki. Būtinai atskieskite trąšas iki pusės rekomenduojamo stiprumo, kad augalai nenudegtų.
Sveikatos priežiūra
A. Kenkėjų valdymas
1. Kenkėjų stebėjimas – geriausias būdas apsisaugoti nuo kenkėjų yra atidžiai stebėti, ar nėra kenkėjų požymių. Ieškokite tokių dalykų, kaip kramtyti lapai, nuvytę augalai ir klaidų.
-
Prevencijos metodai – prevencijos taktika, pvz., rankų pašalinimas, spąstai ir užtvarai, yra naudingi kontroliuojant kenkėjų populiacijas, bet gali būti daug darbo reikalaujanti.
-
Užsikrėtimų gydymas – jei užsikrėtimas įvyksta, naudokite tikslines priemones, pvz., insekticidinius purškalus ir dulkes.
B. Ligos valdymas
1. Identifikavimas – ligų nustatymas yra veiksmingo valdymo pagrindas, todėl svarbu žinoti, ko ieškoti. Dažni sergančių augalų simptomai yra pakitusi lapija, vytimas ir sulėtėjęs augimas.
-
Prevencija – imtis priemonių užkirsti kelią ligoms yra daug lengviau nei jas gydyti. Kai kurios strategijos apima ligoms atsparių veislių sodinimą, sėjomainą ir ligų neapimtos sodinamosios medžiagos naudojimą.
-
Gydymas – ligų gydymas skiriasi priklausomai nuo priežasties. Norint sėkmingai gydyti, labai svarbu teisingai nustatyti patogeną ir tinkamai parinkti fungicidus ar kitus gydymo būdus.
Pabaigai
A. Apibendrinkite sveikų augalų auginimo naudą
Sveikų augalų auginimas savo sode suteikia daug naudos, įskaitant geresnę estetiką, didesnį produktyvumą ir atsparumą ligoms bei sausroms. Šiek tiek planuodami ir prižiūrėdami galite auginti gražius augalus ir gauti naudos!
B. Skatinimas ir toliau bandyti
Sveikų augalų auginimas gali užtrukti bandymus ir klaidas, tačiau nepasiduokite. Turėdami šiek tiek kantrybės ir atkaklumo galite sukurti klestintį, gyvybingą sodą, kuriuo galėsite džiaugtis ilgus metus.