Kaip auginti ir Garždenis savo sode

Kaip auginti ir Garždenis savo sode

Garždenis yra žydintis augalas, kilęs iš Europos, paprastai užaugantis iki 30 centimetrų (12 colių) aukščio. Jo lotyniškas pavadinimas Lotus corniculatus dėl sėkladėžių formos verčiamas kaip „mažasis raguotas lotosas“. Šis augalas istoriškai buvo naudojamas kaip pašaras ir šienas, prieš sodinant soduose pirmiausia dėl patrauklių geltonų gėlių.

Garždenis sodinimo privalumai

Garždenis yra naudinga dėl daugelio priežasčių. Jis pritraukia bites ir kitus apdulkintojus, todėl gali būti naudojamas kuriant spalvingą sodą su padidinta biologine įvairove. Be to, šis augalas padeda pagerinti dirvožemio kokybę, nes sulaiko azotą ir leidžia jame išlaikyti daugiau drėgmės. Galiausiai, paukščių pėdų trefoil gali būti naudojamas įvairiai kulinarijoje, pavyzdžiui, suteikia salotoms, sriuboms, troškiniams ir padažams skonio.

Planavimas

Svetainės pasirinkimas

Renkantis vietą savo Garždenis, svarbu pasirinkti tokią, kurioje visą dieną būtų bent 6 valandos saulės šviesos ir gerai nusausintas dirvožemis. PH lygis turi būti nuo 6,5 iki 7,5. Kaip vienmetis augalas, Garždenis naudinga prieš sodinant dirvą pataisyti kompostu arba mėšlu.

Dirvožemio paruošimas

Pasirinktą dirvą turėtumėte paruošti lengvai įdirbdami kastuvu. Apvertę dirvą, sulaužykite visas didesnius nei 5 centimetrus (2 colius) žemės gumulėlius. Grėbkite vietą, kad pašalintumėte akmenis ir šiukšles, ir patikrinkite rūgštingumą naudodami pH testo rinkinį. Jei reikia, įpilkite sieros arba kalkių, kad sureguliuotumėte dirvožemio rūgštingumą iki norimo diapazono nuo 6,5 iki 7,5.

Sodinimo procesas

Siekdami geriausių įmanomų rezultatų sodindami Garždenis, įsigykite specialiai šiai gėlei skirtų sėklų. Sėklas paskleiskite ant paruoštos žemės ir lengvai jas grėbkite, kol jos bus ne daugiau kaip 1 centimetro (0,4 colio) gylio. Po sėklų pasėjimo plotą gerai laistykite. Nepamirškite perlaistyti, nes per daug vandens gali sukelti grybelinių problemų. Sudygusius augalus išretinkite taip, kad tarp kiekvieno augalo liktų 25 centimetrai (10 colių) tarpo.

Augantis Garždenis

Vandens reikalavimai

Garždenis nereikalauja daug vandens. Kad gėlė būtų laiminga ir klestėtų, turėtų pakakti vieno gilaus laistymo kas 2 savaites. Jei pakyla temperatūra ir padidėja drėgmė, šiek tiek padidinkite vandens kiekį. Tačiau, jei kritulių gausu, kartais galite praleisti laistymą.

Tręšimas

Garždenis tręšimas turėtų būti atliekamas tik retkarčiais. Galite tręšti bendrosios paskirties trąšas kartą per mėnesį vasaros mėnesiais arba naudoti lėtai atpalaiduojančias trąšas du kartus per sezoną. Kad nesudegintumėte šaknų, visada laistykite trąšas į dirvą.

Piktžolių kontrolė

Kad piktžolės neaplenktų jūsų Garždenis lapų, aplink pagrindą naudokite mulčią. Ekologiškas mulčias, pavyzdžiui, medžio drožlės ar šiaudai, laikui bėgant suyra, pridedant dirvožemį maistinių medžiagų. Arba galite naudoti herbicidą, specialiai sukurtą daugiametėms piktžolėms naikinti.

Garždenis priežiūra

Kenkėjų ir ligų kontrolė

Dažniausia Garždenis problema yra amarai. Šie mažyčiai vabzdžiai čiulpia sultis iš žalumynų ir stiebų, todėl sulėtėja augimas ir deformuojasi žiedai. Norėdami atsikratyti šių kenkėjų, pažeistas vietas galite purkšti insekticidiniu muilu. Kad apsaugotumėte nuo ligų, tokių kaip miltligė ir rūdys, pasirūpinkite, kad augalas tinkamai cirkuliuotų.

Apkarpymas

Kad maksimaliai žydėtų, turėtumėte reguliariai genėti gėlę. Jei reikia, nupjaukite negyvas šakas ir žalumynų perteklių. Vėlyvą rudenį genėkite visas pažeistas augalo dalis ir, jei reikia, sumažinkite bendrą dydį.

Negalima padėtis

Deadheading – tai senų ar išblukusių gėlių pašalinimo procesas. Tai paskatins gėlę išauginti naujus žiedus. Būtinai naudokite švarias, aštrias sodo žirkles, kad nukirptumėte nudžiūvusias gėles.

Derliaus nuėmimas ir saugojimas

Kai gėlės pradeda nykti, galite nuskinti sėklas, kad galėtumėte jas laikyti būsimam sodinimui. Pirmiausia nupjaukite sėklų galvutes nuo stiebų ir paskleiskite jas ant laikraščio lapo. Leiskite jiems išdžiūti mažiausiai dvi savaites. Visiškai išdžiūvusias sėklas sudėkite į sandarų indą ir laikykite vėsioje, tamsioje vietoje, kol bus paruoštos persodinti.

Pabaigai

Garždenis yra puikus priedas prie bet kurio sodo ir duoda įvairių privalumų. Kruopščiai planuodami ir reguliariai prižiūrėdami galite sėkmingai auginti šį augalą ir kiekvienais metais mėgautis nuostabiais geltonais žiedais. Be grožio ir apdulkintojų pritraukimo, Garždenis gali būti naudojami gaminant maistą, kad suteiktų skonį įvairiems patiekalams. Nesvarbu, ar auginate šį augalą estetiniais ar kulinariniais tikslais, nesigailėsite, kad savo sode Garždenis vietą paukščių pėdoms!