Atraskite Geltonoji ciberžolė naudą jūsų namų sodui

Atraskite Geltonoji ciberžolė naudą jūsų namų sodui

Augantis Geltonoji ciberžolė (Curcuma zedoaria) gali papuošti jūsų namų sodą gražia, blizgančia žalia lapija ir kvapniais rausvai oranžiniais žiedais. Jis ne tik suteikia vizualinį patrauklumą bet kokiai lauko erdvei, bet ir turi daug praktinio naudojimo bei naudos sveikatai.

Geltonoji ciberžolė yra žydintis, žolinis daugiametis augalas, priklausantis Zingiberaceae šeimai. Vietoje jis auga Pietryčių Azijoje, Indijoje ir Nepale ir paprastai randamas drėgnose, pavėsingose vietose, pavyzdžiui, miškuose ar krūmynuose. Dekoratyvinio augalo skiriamieji bruožai yra lancetiški lapai ir lenkti, atskirti žiedynai, sudaryti iš mažų rausvai rožinių žiedų, padengtų žaliais apvalkalais.

Be daugelio privalumų, Geltonoji ciberžolė turi daug gydomųjų savybių, nes yra labai maistingas ir maistingas. Jame yra būtinų vitaminų, mineralų ir eterinių aliejų, tokių kaip turmeronas, kurie, kaip nustatyta, padeda užgyti žaizdoms, mažina uždegimą ir dezinfekuoja įpjovimus bei mėlynes. Be to, žolė jau seniai naudojama įvairiems kulinariniams ir vaistažolių preparatams, visų pirma vertinama dėl priešgrybelinių, antioksidacinių ir antibakterinių savybių.

Geltonoji ciberžolė tipai

Kai reikia auginti Geltonoji ciberžolė namuose, yra įvairių variantų. Nesvarbu, ar ieškote augalo, auginančio valgomus šakniastiebius, ar dekoratyvinio augalo su spalvingais žiedais, šie augalai paprastai skirstomi į dvi pagrindines kategorijas: „A“ ir „B“.

A tipas apima baltai žydinčias veisles siaurais lapais, pvz., Curcuma zedoaria Sauter arba Curcuma zedoaria König. Šios rūšys labiau tinka pavėsyje ir turi valgomus šakniastiebius, kuriuos galima troškinti, virti, virti garuose arba troškinti.

Tuo tarpu „B“ tipas reiškia raudonai žydinčias veisles, tokias kaip Curcuma zedoaria Chiang Mai arba Curcuma zedoaria Talad Noi, kurios geriau tinka saulėtoje aplinkoje. Šios rūšys būna su plačiais lapais ir nevalgomais šakniastiebiais.

Rinkdamiesi veislę, atsižvelkite į aplinką, kurioje ketinate jas auginti, taip pat į norimą paskirtį (ty medicinos/kulinarijos reikmėms, ar tik dekoratyviniams tikslams).

Kur Geltonoji ciberžolė

Geltonoji ciberžolė auginimo sąlygos skiriasi priklausomai nuo veislės. „A“ tipo, kuris geriausiai klesti pavėsingose vietose, ieškokite drėgnų dirvožemių, kuriuose yra geras drenažas, gausu organinių medžiagų ir kurių pH lygis yra nuo 6,5 iki 7,5. Kita vertus, „B“ tipas teikia pirmenybę šiltam klimatui ir saulės spinduliams, todėl stenkitės rasti dirvožemį su tinkamu drenažu, 8–10 cm organinių medžiagų ir 5,5–7,5 pH.

Siekdami geriausių rezultatų, sode pasirinkite vietą, kurioje jūsų Geltonoji ciberžolė augalai galėtų gauti netiesioginių saulės spindulių, ir pastatykite juos maždaug 30–60 cm atstumu vienas nuo kito. Jei norite padidinti gėlių augimą ir bendrą augimą, saugokite šiuos augalus nuo stipraus vėjo ir itin šaltos temperatūros.

Planavimo ir priežiūros patarimai

Dabar, kai žinote, kur sodinti Geltonoji ciberžolė, atlikite šiuos paprastus sėkmingo auginimo veiksmus:

Geltonoji ciberžolė sodinimas

Prieš sodindami Geltonoji ciberžolė, paruoškite dirvą sumaišydami didelį kiekį komposto (maždaug 1 kg/m2) ir lengvai įdirbdami plotą. Tada į dirvą įdėkite dvi ar tris sėklas 15 cm gylyje. Po to jaunus sodinukus švelniai laistykite smulkiu Rožė purškalu ir būtinai laikykite dirvą drėgną, kol sėklos sudygs.

Kenkėjai ir ligos

Stebėkite įprastus kenkėjus ir ligas, kurios paveikia Geltonoji ciberžolė augalus. Kai kurie iš jų yra miltligės, voratinklinės erkės, lapų kasyklos, miltligė ir bakterinis vytulys. Norėdami apsaugoti savo augalus, prireikus taikykite integruotus kenkėjų valdymo metodus, pvz., naudokite insekticidinį muilą arba neem aliejų.

Vandens reikalavimai

Kai jie pradeda įsitvirtinti ir subręsta, sausros metu Geltonoji ciberžolė augalams reikia apie 10 litrų vandens per savaitę. Tačiau venkite perlaistyti ir stenkitės išlaikyti pastovų drėgmės lygį dirvožemyje.

Maistinių medžiagų reikalavimai

Geltonoji ciberžolė kartą per mėnesį, kad užtikrintumėte, jog augalai gautų pakankamai maistinių medžiagų sveikam augimui palaikyti. Norėdami tai padaryti, naudokite subalansuotą trąšų mišinį, kuriame yra vienodas azoto, fosforo ir kalio kiekis, tokiu pat kiekiu, kaip rekomenduojama kitoms žolelėms (apie 8 gramus 9 m2).

Piktžolių kontrolė

Norėdami tinkamai pasirūpinti savo Geltonoji ciberžolė, nepamirškite kontroliuoti piktžolių. Turėtų pakakti ranka ištraukti visas šalia augalų aptiktas piktžoles, bet jei reikia, taip pat galite naudoti iš anksto atsiradusius herbicidus, kad ateityje išvengtumėte piktžolių augimo.

Geltonoji ciberžolė rinkimas ir naudojimas

Jūsų Geltonoji ciberžolė bus pasirengęs nuimti derlių, kai jo lapija pradės nykti. Šakniastiebiai turi didžiausią tumeric kurkumino (naudingo junginio, esančio Geltonoji ciberžolė) koncentraciją prieš jiems pereinant į ramybės būseną. Norėdami surinkti, atlaisvinkite dirvą aplink augalo pagrindą ir kastuvu pakelkite šakniastiebius. Nuėmę derlių, pirštinėmis nuvalykite nešvarumus ir šiukšles ir nupjaukite visas negyvas šaknis ar ūglius.

Šakniastiebiai gali būti laikomi keletą savaičių kambario temperatūroje arba galite juos užšaldyti, kad vėliau galėtumėte naudoti sriubose, troškiniuose ir kituose receptuose. Be maisto gaminimo, Geltonoji ciberžolė galima sumalti ir paversti milteliais, kad būtų galima naudoti kaip natūralų maisto dažiklį arba maisto papildą.

Pabaigai

Apibendrinant galima pasakyti, kad Geltonoji ciberžolė puikiai papildo bet kurį namų sodą dėl savo grožio, universalumo ir įvairios naudos sveikatai. Tinkamai planuodami ir prižiūrėdami galėsite mėgautis nuolatiniu šakniastiebiu maisto ruošimui, valgymui, audinių dažymui ir vaistinių preparatų gamybai. Taigi kodėl šiandien neįtraukus į savo sodą Geltonoji ciberžolė ?