Kiaulpienė yra dažnai matomas žydintis augalas, galintis pagyvinti bet kurį sodą ar lauko erdvę. Šie linksmi geltoni žiedai turi daug naudingų savybių, pavyzdžiui, yra valgomi ir aprūpina maistą apdulkintojams, pavyzdžiui, bitėms ir drugeliams. Štai penki patarimai, kaip auginti ir prižiūrėti kiaulpienes savo sode.
Turinys
Kiaulpienė yra daugiametis žolinis augalas, priklausantis Asteraceae šeimos taraxacum genčiai. Dažniausiai turi ilgą žydintį stiebą su viena geltona žiedo galvute, kuri vėliau virsta baltų sėklų kuokšteliu. Lapai paprastai yra plaukuoti ir auga rozetės pavidalu aplink pagrindą.
Kiaulpienės privalumas yra tai, kad jos visą sezoną aprūpina bites ir kitus apdulkintojus nektaru ir žiedadulkėmis. Jie taip pat yra valgomi, maistingi ir juose yra daug vitaminų A, C, E ir K. Be to, jie veikia kaip natūralūs dirvožemio gerintojai ir aeratoriai, padedantys padidinti kitų augalų šaknų deguonies suvartojimą.
5 patarimai, kaip auginti ir prižiūrėti kiaulpienes savo sode
Pasirinkite tinkamą vietą
Renkantis, kur sodinti kiaulpienes, svarbu atsižvelgti į jų saulės šviesos poreikį. Kiaulpienėms reikia bent 6 valandų tiesioginių saulės spindulių per dieną, todėl įsitikinkite, kad savo sode pasirenkate vietą, kurioje gausu saulės šviesos.
Dirvožemio atžvilgiu kiaulpienės yra gana prisitaikančios, nes klesti įvairaus tipo dirvose – nuo smėlio iki molio. Tačiau geriausia pasirinkti gerai nusausintą plotą, kurio pH lygis yra 6,0–7,0.
Paruoškite dirvą
Pasirinkus tinkamą vietą, laikas paruošti dirvą prieš sodinant Kiaulpienė sėklas. Pradėkite kruopščiai ravėdami plotą, kad pašalintumėte visas nepageidaujamas piktžoles, ypatingą dėmesį skirdami esamų augalų šaknims, nes jos gali turėti įtakos jūsų kiaulpienių augimui.
Toliau apsvarstykite galimybę į dirvą įpilti komposto arba mėšlo, kad pamaitintumėte dirvą ir pagerintumėte drenažą. Taip pat bus pridėta gyvybiškai svarbių maistinių medžiagų, tokių kaip kalis ir azotas, kurios yra svarbios sveikam augalų augimui. Be to, norint paskatinti augimą, galbūt norėsite tręšti granuliuotomis trąšomis, kurių santykis yra 10–10–10.
Sodinimas
Kai dirva bus paruošta, laikas pradėti sėti Kiaulpienė sėklas. Kadangi kiaulpienės yra vėjo apdulkinamos, sėklas rekomenduojama išbarstyti tiesiai į dirvą. Tai užtikrins geresnį apdulkinimą ir greitesnį dygimo laiką.
Pasirūpinkite, kad sėklos būtų plonai ir tolygiai išbarstytos po dirvos paviršių. Lengvai paspauskite sėklas, kad būtų skatinamas geras kontaktas su žeme; tada palaistykite vietą 1–2 cm (0,4–0,8 colio) vandens.
Laistymas ir mulčiavimas
Kad jūsų kiaulpienės būtų kuo sėkmingesnės, svarbu jas reguliariai ir nuosekliai laistyti. Kiekvieną savaitę savo kiaulpienėms skirkite 1–1,5 cm (0,4–0,6 colio).
Taip pat rekomenduojamas mulčiavimas, nes jis padeda išlaikyti drėgmę, slopina piktžolių augimą ir palaiko tolygesnę dirvožemio temperatūrą. Aplink kiaulpienių pagrindą naudokite organinį mulčią, pvz., šiaudus, žievės drožles ar nupjautą žolę, kad sulaikytumėte drėgmę ir sukurtumėte apsauginį barjerą nuo ligų.
Apkarpymas ir naikinimas
Genėjimas ir galvų pašalinimas yra du pagrindiniai nuolatinės kiaulpienių priežiūros žingsniai. Genėti reikia, kai pasirodys žiedai, nes tai padės paskatinti naujus žydėjimus. Genėdami būtinai naudokite aštrias genėjimo priemones, kad pjūvis būtų švarus ir nepažeistumėte stiebų.
Nuvytimas yra dar vienas būdas paskatinti žydėjimą. Kai senos gėlės išbluko ir paruduoja, jas tiesiog nupjaukite arba nupjaukite kuo arčiau stiebo pagrindo.
Kenkėjų ir ligų kontrolė
Galiausiai norint, kad kiaulpienės būtų sveikos, svarbu kontroliuoti kenkėjus ir ligas. Kultūriniai kontrolės metodai, tokie kaip vikšrų ir sraigių nuėmimas nuo lapų, gali padėti sumažinti kenkėjų skaičių jūsų sode. Jei reikia, taip pat galite pasirinkti kai kuriuos ekologiškus metodus, pvz., Neemo aliejaus arba diatomito žemės naudojimą, kad išvengtumėte kenkėjų ir ligų.
Pabaigai
Kiaulpienės gali puikiai papuošti bet kurį sodą ir pasiūlyti daug privalumų, įskaitant apdulkintojų pritraukimą, maistingų patiekalų papildymą ir dirvožemio kokybės gerinimą. Atlikdami aukščiau nurodytus veiksmus, savo sode galite lengvai auginti ir išlaikyti sveikų, gyvybingų kiaulpienių derlių.
Pasirinkite tinkamą vietą, atsižvelgdami į saulės ir dirvožemio poreikius, paruoškite dirvą kompostu ir trąšomis, reguliariai sėkite sėklas, laistykite ir mulčiuokite, genėkite ir nusausinkite, kad skatintumėte žydėjimą ir kovokite su kenkėjais ir ligomis. Tada galėsite mėgautis ryškiais ir linksmais žiedais visą sezoną!