Levanda auginimas sode: patarimai ir gudrybės, kaip pasiekti puikų rezultatą
Levanda yra aromatinga žolė, turinti didelę istorinę reikšmę. Jis gali būti naudojamas daugybei – nuo medicininių iki kulinarinių – ir gali būti džiovinamas ir naudojamas kaip popuri ar kvapnūs paketėliai. Dėl kvapnių gėlių spyglių ji populiari kaip skinta gėlė, o dėl malonaus kvapo ji naudinga gaminant tualeto reikmenis ir grožio produktus. Kaip sodo augalas, Levanda suteikia spalvą, tekstūrą ir kvapą apvaduose, mišriose lysvėse ir konteineriuose. Naudodamiesi vos keliais patarimais ir gudrybėmis, galite sėkmingai auginti šį unikalų augalą namuose.
Turinys
Levanda auginimas namuose suteikia daug naudos sodininkui. Pavyzdžiui, jis atsparus sausrai, nereikalaujantis priežiūros ir pritraukia apdulkintojus, tokius kaip bitės, drugeliai ir kolibriai. Jau nekalbant apie nuostabų kvapą! Apsvarstykite galimybę į savo sodą įtraukti Levanda , kad išlaikytumėte ilgalaikį grožį sezoną po sezono.
Yra daug Levanda veislių – nuo anglų iki prancūzų. Angliškosios Levanda (Lavandula angustifolia) yra labiausiai paplitusi veislė ir gali būti nuo baltos iki tamsiai violetinės spalvos. Prancūziškos levandos (Lavandula dentata) dažniausiai būna pastelinės spalvos ir turi giliai dantytą lapiją.
Sodo planavimas
Rinkdamiesi Levanda veislę, atsižvelkite į savo klimatą ir vietą, kur norite sodinti. Angliškos Levanda geriausiai auga gerai nusausintame dirvožemyje, esant pilnai saulės spindulių. Prancūziškos Levanda teikia pirmenybę šiek tiek didesniam atspalviui nei angliškos levandos, bet šiaip reikalauja panašių sąlygų. Pasirinkite vietą, kuri kasdien gauna 6–8 valandas saulės šviesos ir gera oro cirkuliacija.
Paruoškite dirvą pašalindami piktžoles ir visas šiukšles, prieš sodindami lengvai įdirbdami dirvą. Jei reikia, padidinkite drenažą, į molio dirvožemį įpildami smėlio arba į smėlingą dirvą komposto ar durpių. Jei jūsų dirvožemio pH lygis yra žemas, įpilkite kalkakmenio arba sieros miltelių, kad juos subalansuotumėte.
Levanda sodinimas
Sodydami Levanda atsižvelkite į metų laiką – geriausia pavasarį arba ankstyvą rudenį. Persodindami Levanda, iškaskite duobutę, dvigubai didesnę nei šaknies rutulys, ir į duobės pagrindą įpilkite šiek tiek komposto. Įdėkite augalą į duobutę ir užpildykite žemę, eidami švelniai sutankindami. Naujai pasodintas Levanda iš karto po pasodinimo ir uždenkite mulčio sluoksniu.
Levanda taip pat galite sėti iš sėklų, tačiau tai turėtų būti daroma ankstyvą pavasarį. Išbarstykite sėklas ant ką tik įdirbtos žemės ir lengvai jas sutrinkite. Uždenkite plonu žemės sluoksniu arba išsijotu kompostu ir laikykite dirvą drėgną, kol sudygs. Daigai ploni, kai pasiekia 10 cm aukštį, tarp augalų maždaug 25 cm atstumu.
Levanda priežiūra
Pasodinę nuspręskite, kiek pastangų Levanda priežiūrai. Šie atsparūs augalai reikalauja labai mažai priežiūros, tačiau yra keletas dalykų, kurie padės užtikrinti sėkmę.
Vandens Levanda atsargiai; per daug vandens gali sukelti grybelines ligas ir šaknų puvinį. Karštu oru laistyti 1-2 kartus per savaitę 5 cm gylyje. Vėsesniais mėnesiais sumažinkite laistymo dažnumą. Organinio mulčio sluoksnis padės išsaugoti drėgmę.
Levanda genėkite arba nupjaukite žiemos pabaigoje arba labai ankstyvą pavasarį. Pašalinkite sunaudotas gėlių galvas ir pašalinkite visas ypač dideles šakas. Kas 2–3 metus Levanda , paskatinsite sveiką augimą.
Vieną kartą per mėnesį tręškite subalansuotomis trąšomis, pvz., 10-10-10 auginimo sezono metu. Tai padės aprūpinti reikalingas maistines medžiagas, kurių gali būti ne visuose dirvožemiuose. Venkite naudoti šviežią mėšlą ar bet kokias trąšas, kuriose yra daug azoto – tai gali sudeginti gležnus Levanda augalų lapus.
Išvada
Dėl minimalių pastangų ir priežiūros Levanda gali puikiai papuošti sodą. Nuo kenkėjų atgrasymo iki subtilaus, bet stipraus aromato – šis puikus krūmas suteikia daug naudos ir sodininkui, ir namų savininkui. Sodinkite Levanda saulėtose vietose su gerai nusausinančiu dirvožemiu ir mėgaukitės jų grožiu ateinančius metus.