Auginkite sodo violetines – šių spalvingų gėlių auginimo ir džiaugsmo vadovas

Auginkite sodo violetines – šių spalvingų gėlių auginimo ir džiaugsmo vadovas

Sodo žibuoklės, taip pat žinomos kaip Sanpaulija, yra subtilūs, tačiau atsparūs augalai, skleidžiantys spalvingus įvairių spalvų žiedus. Jie ne tik patrauklūs bet kokio sodo ar namų priedas, bet ir gali būti džiovinami, kad būtų puokštės, nuskinti, kad būtų puokštė, ar net ištisus metus mėgaujamasi patalpose kaip kambariniai augalai. Šiame vadove bus pateikta informacija apie tai, kaip pasirinkti, sodinti, prižiūrėti, nuimti derlių ir mėgautis sodo žibuokliais.

Sodo žibuoklės, dar vadinamos Saintpaulia ionantha, yra daugiamečiai žydintys augalai, kilę iš Tanzanijos. Paprastai jie žydi nuo žiemos pabaigos iki ankstyvo pavasario, o per tą laiką žydi ryškios Gvazdikas, violetinės, mėlynos ir baltos gėlės. Sodo žibuoklės yra lengvai auginamos, gana toleruoja šaltą temperatūrą, o kartais ir kvapnios. Vienas augalas vienu metu gali išauginti nuo 4 iki 8 gėlių.

Sodo žibuoklių auginimo pranašumai yra tai, kad joms nereikia daug priežiūros, jas reikia mažai saulės spindulių ir jos nepritraukia daug kenkėjų. Be to, jų ryškios spalvos gali suteikti grožio ir susidomėjimo bet kokiai lauko erdvei.

Sodo violetinių spalvų pasirinkimas

Renkantis sodo žibuokles, svarbu atsižvelgti į norimą auginti rūšį. Populiarios veislės yra standartinės vienspalvės žibuoklės, raukintais žiedlapiais ir miniatiūrinės margos žibuoklės. Visoms trims rūšims reikalingos panašios dirvožemio sąlygos, nors miniatiūrinės margos žibuoklės yra jautresnės temperatūros pokyčiams ir jas reikia dažniau laistyti.

Sodo žibuoklių galima rasti daugumoje vietinių darželių ir sodo centrų, taip pat internetinėse parduotuvėse. Svarbu pirkti iš patikimų pardavėjų, kad įsitikintumėte, jog gausite sveikus augalus, kurie nebuvo paveikti per daug cheminių medžiagų ar apdorojimo.

Sodo paruošimas sodinimui

Prieš sodinant dirvą reikia paruošti įpilant organinių medžiagų, pvz., komposto, durpių samanų ar mėšlo. Sodo žibuoklės mėgsta dirvą, kurioje gausu humuso, todėl rekomenduojama „dirbti“ 2–3 colių (5–7,5 cm) organinės medžiagos. Dirva turi būti šiek tiek rūgšti (pH nuo 5,5 iki 6,5) ir nuolat drėgna.

Pasirinkite sodinimo vietą, į kurią patenka netiesioginiai saulės spinduliai (saulės kiekis, kurį gauna jūsų žibuoklės, gali skirtis priklausomai nuo pasirinktos veislės). Violetinės nemėgsta stipraus vėjo, kuris gali išdžiūti jų lapus ir padaryti žalos.

Sodo violetinių augalų sodinimas ir priežiūra

Sodo žibuoklių sodinimas yra gana paprastas: paruoštoje dirvoje tiesiog iškaskite nedidelę duobutę, kuri būtų pakankamai gili, kad tilptų šaknys. Švelniai įdėkite Našlaitė į skylę ir užpildykite aplinkinę žemę, būtinai sutrumpinkite ją, kad sumažėtų oro kišenės. Laistykite naujai pasodintas žibuokles ir aplink jas uždėkite mulčio sluoksnį, kad išlaikytumėte drėgmę.

Sodo žibuokles reikia reguliariai laistyti; laistykite, kai viršutinis 1 colio (2,5 cm) dirvožemio sluoksnis išdžiūvo. Šiltesniais mėnesiais juos gali tekti laistyti kasdien, o vėsesniais mėnesiais gali tekti laistyti kas antrą dieną. Laistydami žibuokles svarbu naudoti šiltą (ne šaltą) vandenį. Be to, kas dvi savaites reikia tręšti subalansuotomis skystosiomis trąšomis, atskiestomis iki pusės stiprumo.

Dažnos ligos ir kenkėjai, pažeidžiantys sodo žibuokles, yra lapų dėmėtumas ir grybelinės infekcijos, taip pat amarai, miltiniai vabzdžiai ir tripsai. Pastebėjus ligų ar kenkėjų problemų, svarbu greitai imtis veiksmų. Įprastų problemų gydymas apima purškimą fungicidu arba insekticidu.

Sodo violetinių derliaus nuėmimas

Skinant sodo žibuoklių derlių, prieš pjaustant jas geriausia palaukti, kol visiškai išsiskleis žiedai. Nupjaukite stiebą tiesiai virš lapo mazgo, stengdamiesi nepažeisti lapų.

Daugesnėms kekėms geriausia palaukti, kol atsivers pirmasis pumpurų rinkinys, tada nupjauti visą stiebelį. Tai paskatins nenutrūkstamą žydėjimą visą sezoną.

Džiaukitės savo sodo violetinėmis spalvomis

Nuėmus derlių, sodo žibuoklės gražiai sudėliotos į puokštę arba naudojamos kaip ypatinga dovana. Kad išliktų spalva, juos iš karto po pjaustymo reikia įdėti į gėlą vandenį ir laikyti vėsioje tamsioje vietoje, kol bus paruošta sutvarkyti.

Sodo žibuoklės taip pat gali būti džiovinamos ir naudojamos puodų gamybai. Pakabinkite gėles aukštyn kojomis tamsioje, sausoje vietoje, atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių, kol jos visiškai išdžius. Kai išdžiūsta, sumaišykite gėles su kvapniais prieskoniais ir aliejais, kad sukurtumėte unikalų popurio mišinį.

Išvada

Sodo žibuoklių auginimas gali būti naudinga ir pradedantiesiems, ir patyrusiems sodininkams. Šie gležni augalai suteikia grožio bet kuriai lauko erdvei ir gali būti skinami puokštėms, džiovinami puokštėms arba laikomi patalpose ištisus metus kaip kambariniai augalai. Tinkamai atrinkus, paruošus, sodinant ir prižiūrint, kiekvienas gali sėkmingai auginti sodo žibuokles ir ja mėgautis savo sode.