informacijos
Turinys
Nasturtės yra puikus pasirinkimas sodininkams, norintiems suteikti sodui spalvos ir tekstūros. Šiame straipsnyje bus pateikti išsamūs žingsniai, kaip sodinti, prižiūrėti ir nuimti mėgstamą Nasturtė.
Nasturčių apžvalga
Nasturtės yra gražios gėlės, žydinčios įvairiais geltonos, oranžinės ir raudonos spalvos atspalviais. Kiti Pietų Amerikoje, jie žinomi dėl ryškių spalvų ir vandens lašelius primenančių formų. Be estetiškumo, jie turi daug naudingų privalumų, pavyzdžiui, atbaido kenkėjus ir praturtina dirvą azotu. Nenuostabu, kodėl nasturtės buvo populiarios nuo seniausių laikų!
Nasturčių auginimo privalumai
Nasturčių auginimas turi daug privalumų, išskyrus tai, kad jūsų sodas atrodo geriau. Pavyzdžiui, leisdami savo nasturčių gėlėms į jūsų sodą galite pritraukti apdulkintojų, tokių kaip bitės, naudingieji vabzdžiai ir drugeliai. Lapai ir pumpurai taip pat yra valgomi ir gali būti naudojami patiekalams suteikti skonį. Daugelis žmonių taip pat mano, kad subtilus nasturčių aromatas atpalaiduoja ir ramina.
Nasturčių apibrėžimas ir charakteristikos
Nasturtės (Tropaeolum majus) yra vienmečiai augalai, pasiekiantys iki 1 metro (3 pėdų 3 colių) aukštį. Jie turi ilgus, plonus stiebus su apvaliais širdies formos lapais. Gėlių spalva yra nuo giliai geltonos iki ryškiai raudonos. Po žydėjimo stiebų galuose susikaupia sėklų ankštys.
Planuoja auginti nasturtes
Skirkite vietą savo sode nasturtėms
Prieš sodindami paruoškite plotą pašalindami akmenis, piktžoles ir šiukšles. Graikinis riešutmedis augimo vietoje bent 6 valandas per dieną turėtų būti tiesioginių saulės spindulių. Nasturtės mėgsta lengvą, gerai nusausintą dirvą, kurios pH yra nuo 5,5 iki 7,0. Jei nesate tikri dėl dirvožemio rūgštingumo, prieš sodindami paimkite dirvožemio mėginį ir jį ištirkite.
Geriausias sodinimo laikas
Geriausias laikas sodinti nasturtes yra tada, kai nėra šalčio tikimybės, o žemė yra šilta liesti. Atsižvelgiant į jūsų vietą ir klimatą, tai gali reikšti bet kur nuo vėlyvo pavasario iki vasaros. Norėdami užtikrinti maksimalų žydėjimą per visą auginimo sezoną, apsvarstykite galimybę kas 2 savaites keisti sodinimo datas.
Nasturtėms tinkamiausias dirvožemio tipas
Kaip minėta pirmiau, nasturtės klesti gerai nusausintoje dirvoje, kurios pH yra nuo 5,5 iki 7,0. Jei jūsų dirvožemis neatitinka šių sąlygų, gali tekti įmaišyti komposto ar kitų pakeitimų, kad jis būtų tinkamesnis nasturtėms. Jei reikia, taip pat galite pasirinkti paaukštintas lysves ar konteinerius.
Nasturčių veislių pasirinkimas
Rinkdamiesi nasturtes savo sodui, atsižvelkite į tokius veiksnius kaip aukštis, spalva ir lapų forma. Galimos kelios veislės – nuo trumpų, kalvotų augalų iki aukštų kaskadų. Kai kurie taip pat pasižymi keliais geltonos, oranžinės ir raudonos spalvos atspalviais, o kiti turi unikalių margų lapų. Apsvarstykite galimybę eksperimentuoti su skirtingais veislių deriniais, kad sukurtumėte įdomių ekranų.
Nasturčių sodinimas
Sodydami apsvarstykite tarpą
Sodydami nasturtes, palikite pakankamai vietos tarp augalų, kad jiems būtų užtikrinta tinkama oro cirkuliacija. Gera nykščio taisyklė būtų dėti kiekvieną iš jų maždaug 30 centimetrų (1 pėdos) atstumu. Naudodami konteinerius, naudokite bent 25 centimetrų (9,8 colio) gylio ir pločio puodą, kad užtikrintumėte tinkamą augimą.
Sodinkite iš sodinukų arba iš sėklų
Galite nusipirkti iš anksto išaugintų sodinukų arba iš sėklų išauginti savo nasturtes. Jei sodinate iš sėklų, tiesiog išbarstykite jas į dirvą, švelniai nuspauskite ir lengvai pabarstykite žeme. Laikykite dirvą drėgną, kol sėklos sudygs, o tai paprastai trunka 5–7 dienas. Persodindami sodinukus, su jais elkitės atsargiai, kad nepažeistumėte jų šaknų.
Sėjos gylis
Nesvarbu, ar sodinate iš sodinukų, ar iš sėklų, sodinimo gylis turi būti nedidelis. Tvirtai įspauskite stiebo pagrindą į dirvą ir lengvai paglostykite, kad jis įsitvirtintų. Įsitikinkite, kad dirvožemio linija yra žemiau sėklų ankšties arba sodinuko.
Priežiūra po pasodinimo
Pasodinę dirvą laikykite drėgną, bet neužmirkusią. Reguliariai ir giliai laistykite, geriausia anksti ryte arba vėlai po pietų, kad augalai nenudegintų saulės kaitros. Laistyti taip pat galima prie augalų pagrindo, o ne ant jų viršaus.
Nasturčių priežiūra
Laistymas
Raktas į sėkmingą Nasturtė augimą yra reguliarus laistymas. Sausu oru planuokite laistyti 3–4 kartus per savaitę 10–15 litrų (2,6–4 galonų) vienam kvadratiniam metrui (11 kvadratinių pėdų). Laistydami stenkitės nesušlapti lapijos, nes tai gali sukelti grybelines ligas.
Tręšimas
Siekdami optimalaus augimo, kas mėnesį nasturcijas tręškite subalansuotomis trąšomis. Tačiau saugokitės, kad tręštumėte per daug trąšų, nes tai gali sukelti maistinių medžiagų nudegimą ir sulėtinti jūsų nasturčių augimą. Vadovaukitės gaminio etiketėje pateiktomis instrukcijomis ir nurodykite, koks kiekis rekomenduojamas jūsų konkrečiai veislei.
Šviesos reikalavimai
Nasturtėms reikia daug saulės šviesos, kad išnaudotų visas savo galimybes. Pasirinkite savo sodo vietą, kuri kasdien gauna bent 6 valandas tiesioginių saulės spindulių, ir stenkitės jos laikytis. Periodiškai pasukdami nasturčių padėtį, galite neleisti joms tapti kojomis ir apsaugoti nuo ligų.
Piktžolių kontrolė
Piktžolės konkuruoja su nasturtėmis dėl maistinių medžiagų ir drėgmės, todėl blogai auga ir žydėjimas sulėtėja. Pašalinkite visas piktžoles, kai tik pamatysite, kad jos išnyra. Storas mulčio sluoksnis gali padėti jų išvengti. Taip pat svarbu ravėti rankomis, ypač todėl, kad kai kurios jaunos nasturtės gali būti lengvai supainiotos su piktžolėmis ankstesniais augimo tarpsniais.
Ligų prevencija ir valdymas
Dažnos nasturčių ligos
Nasturtės yra jautrios kelioms ligoms, įskaitant miltligę, juodąsias dėmes, alternarijos marą, botritą ir mozaikos virusą. Miltligę sukelia drėgmė ir ji dažniausiai pasirodo kaip baltos dėmės ant lapų. Juodos dėmės atsiranda dėl per didelio laistymo ir dažnai atsiranda tiek ant lapų, tiek ant stiebų. Alternaria maras yra dirvožemyje plintantis grybas. Jos simptomai yra geltonos dėmės ant lapų, po kurių nuvysta ir išnyksta. Botrytis yra dar viena grybelinė liga, pažeidžianti lapus, žiedus ir vaisius. Galiausiai, mozaikos virusas sukelia iškreiptus lapus ir sumažina gyvybingumą.
Prevencijos metodai
Kad šios ligos nepakenktų jūsų nasturtėms, stenkitės laikytis tinkamos kultūros praktikos, pvz., aprūpinti pakankamai saulės spinduliais, vengti perpildymo, kaitalioti pasėlius, palaikyti švarą ir laikytis tinkamų laistymo įpročių. Taip pat nepamirškite nedelsiant pašalinti sergančius augalus, kad išvengtumėte tolesnio jų plitimo.
Gydymas
Jei jūsų nasturtės užsikrečia, gydykite jas fungicidais, specialiai sukurtais esamai ligai. Būtinai perskaitykite ir laikykitės visų ant pakuotės nurodytų instrukcijų ir saugos priemonių.
Nasturčių derliaus nuėmimas
Kada nuimti derlių
Nasturčių derliaus nenuimkite, kol jos nesubręsta, nes nuskintos jos neprinoksta. Norėdami patikrinti brandą, braukite pirštu per sėkladėžę – jei ji vis dar kieta, palaukite kelias dienas prieš nuimdami derlių.
Kaip laikyti nuimtas nasturtes
Nuskintos nasturtės gali būti laikomos vėsioje, tamsioje vietoje iki 1 mėnesio. Suvyniokite juos į laikraštį ir įdėkite į popierinį maišelį, kad būtų kuo šviežesni.
Išvada
Nasturčių auginimas yra puikus būdas pagražinti savo sodą ryškiomis spalvomis ir aromatais. Kaip aprašyta šiame straipsnyje, pasirinkite Graikinis riešutmedis plotą ir dirvožemio tipą, paskirstykite sodinimo datas, reguliariai laistykite ir tręškite bei praktikuokite ligų prevenciją, kad užtikrintumėte sėkmingą jų auginimą. Galiausiai nepamirškite nuimti nasturčių derliaus tik tada, kai jos prinoksta, ir tinkamai laikykite, kad pasiektumėte geriausių rezultatų.