Granatų auginimas savo sode: patarimai ir gudrybės!

Granatų auginimas savo sode: patarimai ir gudrybės!

Granatų auginimas savo sode: patarimai ir amp; Triukai!

Granatai visame pasaulyje auginami nuo seniausių laikų ir daugelyje kultūrų laikomi klestėjimo simboliu. Jie ne tik gražiai atrodo sode savo sodriai raudona spalva, bet ir turi daug naudos sveikatai. Yra daug priežasčių pridėti granatų medžių į savo sodą; toliau pateikti patarimai ir gudrybės padės užauginti sėkmingus šių sultingų ir maistingų vaisių derlius.

Granatų apžvalga

Paprastasis granatmedis yra lapuočių krūmas, užaugantis iki 20 pėdų aukščio, ryškiai žalia lapija ir spalvingomis gėlėmis. Pats valgomasis vaisius turi odinę žievelę, apimančią mėsingus segmentus, užpildytus mažomis sėklomis. Kiekviename segmente gausu saldžiai aitraus sulčių ir sodraus skonio arilų.

Privalumai ir priežastys, kodėl verta juos auginti patiems

Granatų auginimas yra naudingas, nes tai leidžia mėgautis šviežiais, ekologiškais, sezoniniais vaisiais. Granatai yra labai maistingi, juose yra daug polifenolių, vitaminų A, C ir E, skaidulų ir kitų mineralų. Reguliarus vartojimas netgi gali sumažinti tam tikrų ligų, tokių kaip širdies ligos, diabetas ir vėžys, riziką.

Kur ir kada sodinti

Vieta

Rinkitės vietą granatmedžiui sodinti, rinkitės saulėtą ir gerai nusausintą vietą, kurioje dirvožemyje yra daug organinių medžiagų. Įsitikinkite, kad medžiui yra pakankamai vietos, kad jis išsiskleistų ir pasiektų visą savo aukštį. Venkite žemai esančių vietų, nes granatai mėgsta šiek tiek iškilusias vietas.

Klimatas

Dauguma granatų veislių gali toleruoti įvairias temperatūras – nuo -10°C (14°F) iki 40°C (104°F). Pasirinkite veislę, kuri tinka jūsų regiono klimatui.

Dirvožemio tipas

Granatai mėgsta gilias, vidutiniškai derlingas dirvas su pastovia drėgme. Stenkitės vengti sunkių molio ar smėlio dirvožemių, nes jie gali nesudaryti optimalių augimo sąlygų.

Metų laikas

Sodinti reikėtų esant švelniam orui. Šiltame klimate geriausias laikas sodinti yra žiemos pabaiga arba ankstyvas pavasaris. Vėsesnio klimato sąlygomis geriausias laikas sodinti yra ruduo.

Granatų veislių pasirinkimas

Įvairios veislės

Visame pasaulyje yra daugiau nei 1000 granatų veislių. Kai kurios populiarios veislės yra „Early Wonderful“, „Granada“, „Mollar de Elche“ ir „Wonderful“. Kiekviena veislė pasižymi skirtingomis savybėmis, todėl prieš sodindami būtinai išsiaiškinkite, koks tipas geriausiai tiktų jūsų sodui.

Senovės ir šiuolaikinės veislės

Senovės veislės yra labiau atsparios sausrai ir atsparesnės ligoms, palyginti su šiuolaikinėmis, todėl gali reikėti mažiau priežiūros. Tačiau šiuolaikinės veislės gali duoti didesnius, aukštesnės kokybės vaisius.

Paruošimas ir sodinimas

Sodinimo vietos paruošimas

Prieš sodindami granatmedį, paruoškite vietą pašalindami visas piktžoles, akmenis ar šiukšles ir atlaisvindami dirvą. Jei reikia, įmaišykite šiek tiek pasenusio komposto ar mėšlo, kad pagerintumėte drenažą ir dirvožemio derlingumą.

Sėjos metodai ir svarstymai

Jaunų granatmedžių galite įsigyti medelynuose arba dauginti patys naudodami auginius. Pasodinkite medį į skylę, kuri yra maždaug dvigubai didesnė už šaknies rutulį, įsitikinkite, kad šaknys yra išsiskleidusios. Užpildykite skylę dirvožemiu ir lengvai sutvirtinkite. Po pasodinimo laistykite giliai.

Priežiūra ir priežiūra

Laistymas

Vidutiniškai granatų medžiams per savaitę reikia apie 2 colių (5 cm) vandens. Giliai laistykite, kai viršutiniai dirvožemio centimetrai pradeda išdžiūti, venkite perlaistyti.

Tręšimas

Norėdami užtikrinti optimalų augimą, tręškite granatmedžius du ar tris kartus per metus. Naudokite subalansuotas trąšas, pvz., 10-10-10, arba kažką, specialiai sukurtą granatams.

Apkarpymas

Genėti reikia kasmet žiemos pabaigoje arba ankstyvą pavasarį, prieš pat naujo augimo pradžią. Pašalinkite negyvą medieną ir siurbtukus ir suformuokite baldakimą, kad pagerintumėte oro cirkuliaciją.

Derliaus nuėmimas ir saugojimas

Kada nuimti derlių

Granatai paprastai pradeda nokti rudenį. Prinokimą patikrinkite suspausdami vaisius; jei jis švelnus liesti, jis paruoštas nuimti.

Derliaus nuėmimo metodai

Naudodami genėjimo peiliukus arba žirkles, nupjaukite vaisius nuo medžio ir leiskite jiems įkristi į didelį audinį arba krepšį. Netempkite vaisių, nes galite nulaužti šakas ir sugadinti medį.

Granatų laikymas

Šaldytuve laikomi granatai, nuėmus derlių, gali išsilaikyti iki 3 mėnesių. Taip pat galite užšaldyti ariles ar sultis, kad galėtumėte naudoti vėliau.

Dažnų problemų prevencija ir gydymas

Kenkėjai

Dažniausi granatų kenkėjai yra amarai ir baltasparniai. Prieš imdamiesi cheminių insekticidų, stebėkite šiuos kenkėjus ir naudokite natūralius kenkėjų kontrolės metodus.

Ligos

Grybelinės ligos, tokios kaip miltligė ir Alternaria lapų maras, gali paveikti granatmedžius. Atidžiai stebėkite, ar neatsiranda infekcijos požymių, ir laikykitės tinkamos higienos, kad išvengtumėte grybelių protrūkių.

Išvada

A. Pagrindinių patarimų ir gudrybių santrauka
Tinkamai prižiūrėdami, kantrūs ir dėmesingi, galite sėkmingai auginti granatus savo sode. Pasirinkite saulėtą vietą su turtingu, gerai drenuojančiu dirvožemiu, pasirinkite savo klimatui tinkamą veislę ir reguliariai laistykite bei tręškite. Stebėkite kenkėjus ir ligas ir nuimkite derlių, kai vaisiai prinoksta. Naudodamiesi šiais patarimais ir gudrybėmis kasmet galėsite mėgautis gausiu saldžių, sultingų granatų derliumi!