Savų valgomųjų žalumynų auginimas yra naudingas pomėgis ir puikus būdas papildyti savo mitybą. Perilė yra lengvai auginama daržovė, kuri taip pat turi daug maistinių savybių. Šiame vadove gausite visą informaciją, kurios jums reikia norint sėkmingai užsiauginti savo Perilė.
Turinys
Perilė (taip pat žinomas kaip Perilla frutescens) yra mėtų šeimos lapinė žalia vienmetė žolė. Jis turi kvadratinius stiebus, aromatingus lapus ir baltas arba rausvas gėles. Jo lapai yra apie 18 cm ilgio ir 10 cm pločio (7 coliai x 4 coliai). Perilė turi omega-3 riebalų rūgščių ir yra geras vitaminų A ir C, riboflavino, kalcio ir geležies šaltinis.
Iš savo Perilė auginimo privalumai:
* Įvairių skonių nuo saldaus iki kartaus
* Santykinai greitas augimas su mažais kenkėjais
* Antioksidantų maistinė jėga
Perilė sodo planavimas
Jūsų jautienos kepsnių sėkmė prasideda nuo tinkamo planavimo. Štai keletas svarbių aspektų renkantis tinkamą dirvą ir konteinerį savo augalams.
Dirvožemis ir maistinės medžiagos
Jautienos kepsnių augalams reikalingas gerai nusausintas, daug maistinių medžiagų turintis dirvožemis, kurio pH lygis yra nuo 5,5 iki 6,5. Norint užtikrinti, kad dirvoje būtų pakankamai maistinių medžiagų, rekomenduojama į savo sodo žemę įmaišyti komposto, mėšlo ir (arba) kitų organinių medžiagų.
Sudėtinio rodinio pasirinkimas
Rinkdamiesi indus jautienos kepsnių augalams rinkitės indus su drenažo angomis apačioje. Šešių colių puode patogiai tilps vienas Perilė , o didesniuose 17–20 cm (7–8 colių) induose – du augalai.
Klimatas ir orai
Jautienos kepsnių augalai teikia pirmenybę 21–29 °C (70–85 °F) temperatūrai, todėl juos reikėtų sodinti lauke tik atšilus. Jie taip pat nepakenčia šalnų, todėl prieš sodindami palaukite, kol praeis paskutinė šalnų galimybė.
Genėjimas ir priežiūra
Jautienos kepsnių augalų genėti nereikia, tačiau kai kurios paprastos priežiūros, pvz., nudžiūvusių lapų ir stiebelių pašalinimas, gali padėti išlaikyti augalus sveikus.
Pradžia
Kai išsirinksite geriausią vietą jautienos kepsnių sodui, laikas pradėti.
Sėklų pirkimas
Jautienos kepsnių sėklų galite įsigyti iš internetinių mažmenininkų arba sodininkystės parduotuvių. Jei planuojate jas valgyti, įsitikinkite, kad pasirinktos sėklos yra sertifikuotos ekologiškos.
Sėklų rūšys
Galimos jautienos kepsnių sėklų veislės – nuo saldesnių ir švelnesnių veislių iki agresyvesnio ir aštresnio skonio.
Pradedant nuo auginių
Jei norite greitai pradėti auginti jautienos kepsnius, apsvarstykite galimybę įsigyti auginių iš kitos jau įkurtos Perilė . Auginiai, paimti iš esamų augalų, turi būti 2–3 cm (1 colio) ilgio su mažiausiai trimis lapų rinkiniais. Auginį su stiebo pagrindu dėkite į drėgną dirvą ir reguliariai laistykite, o naujos šaknys turėtų pasirodyti per 2 savaites.
Augalų priežiūra
Dabar, kai jau pradėjote auginti jautienos kepsnius, laikas sutelkti dėmesį į tinkamą augalų priežiūrą.
Laistymas ir tręšimas
Jautienos kepsnių augalams reikia daug drėgmės. Laistykite pakankamai dažnai, kad dirvožemis liktų drėgnas, bet laisvai nutekėtų. Kas dvi ar keturias savaites auginimo sezono metu galite tręšti skystomis trąšomis, kad užtikrintumėte optimalią mitybą.
Saulės šviesos reikalavimai
Jautienos kepsnių augalai geriausiai klesti saulėje, kai kasdien būna maždaug šešios valandos tiesioginių saulės spindulių. Jei gyvenate karšto klimato sąlygomis, galite nuspręsti pavėsinti augalus, kad jie per greitai neišdžiūtų.
Kenkėjų valdymas
Jautienos kepsnių augalai iš esmės nesukelia problemų ir lengvai atsispiria daugeliui kenkėjų. Tačiau amarai, šliužai ir sraigės vis tiek gali bandyti užvaldyti jūsų jautienos kepsnių sodus, todėl naudokite natūralius cheminius repelentus, kad juos atgrasytumėte.
Perilė derliaus nuėmimas
Akimirka, kurios laukėte – derliaus nuėmimas! Tačiau pirmiausia turite žinoti, kada ir kaip išsirinkti tinkamą jautienos kepsnį.
Kada pasirinkti
Nelaukite per ilgai, kol nuimsite jautienos kepsnių derliaus. Geriausia juos skinti, kol jie dar jauni ir švelnūs. Subrendę jie tampa medesni ir ne tokie skanūs. Jaunus augalus reikia skinti praėjus 3–4 savaitėms po pasodinimo.
Kaip pasirinkti
Atskirus lapus galima nuskinti nuo stiebų, kad būtų galima paruošti salotų ingredientus arba suteikti skonio įvairiems patiekalams. Jei skinate visą augalą, nupjaukite pagrindinį stiebą virš dirvožemio linijos. Taip iš apačios išdygs nauji žalumynai, todėl jūsų augalai išliks produktyvūs visą sezoną.
Išvada
Naudodamiesi šiais patarimais, jums neturėtų kilti problemų sėkmingai auginti savo Perilė. Jautienos kepsnių auginimas namuose suteikia keletą privalumų, pavyzdžiui, galimybę gauti šviežių daržovių ištisus metus, nereikia nerimauti dėl pesticidų ir herbicidų ir tiksliai žinoti, kas reikalinga jūsų maisto gamybai. Linksmų ir laimingų sodo darbų!