Savo sode užsiauginkite skanių Nankingo vyšnių

Savo sode užsiauginkite skanių Nankingo vyšnių

Nankingo vyšnios yra įvairios mažos saldžiosios vyšnios, kurias lengva auginti ir galima rasti soduose visoje Šiaurės Amerikoje. Juose yra daug vitamino C, todėl jie puikiai tinka valgyti ir konservuoti. Pūkuotoji vyšnia sodinimas ir priežiūra yra gana paprasta, o šiek tiek suplanavę netrukus galėsite mėgautis savo skanių vaisių derliumi.

Nankingo vyšnių apžvalga

Nankingo vyšnios (Prunus tomentosa) yra mažos (< 5 cm skersmens), sodriai raudonos vyšnios, kilusios iš Kinijos. Prinokusios jos būna saldaus skonio, panašaus į įprastas saldžiąsias vyšnias, nors šiek tiek aitros. Vėlyvą pavasarį augalas žydi baltais žiedais, kurie vasaros pradžioje užleidžia vietą ryškiai raudoniems vaisiams.

Nankingo vyšnių auginimo namuose privalumai

Nankingo vyšnių auginimas namuose suteikia keletą privalumų. Jie ne tik puikaus skonio valgomi švieži arba naudojami konservams ir receptams, bet ir suteikia vitamino C bei antioksidantų. Be to, augalai yra atsparūs šalčiui ir mažai prižiūrimi, todėl jiems reikia minimalių sodininkų pastangų.

Pūkuotoji vyšnia planavimas savo sode

Geriausias klimatas auginti Nankingo vyšnias

Nors Pūkuotoji vyšnia yra atsparios ir gali būti auginamos daugelyje klimato sąlygų, geriausiai joms sekasi USDA 4–8 atsparumo zonose. Jiems reikia keturių sezonų: švelnios žiemos ir šiltos vasaros. Prieš sodinant, naudinga ištirti vietinį klimatą, kad įsitikintumėte, jog tokio tipo vyšnios jūsų vietovėje klestės.

Įrenginio vietos poreikis

Pūkuotoji vyšnia augalai užima mažai vietos ir po penkerių metų gali pasiekti iki 3 m aukščio ir 2 m pločio. Todėl svarbu suteikti jiems pakankamai vietos sode.

Nankingo vyšnių sodinimo svarstymai ir žingsniai

Svarstydami, kur dėti vyšnią, atkreipkite dėmesį, kad jaunos Pūkuotoji vyšnia turėtų būti pilnos saulės (6 valandas per dieną). Be to, apsvarstykite šalia esančius medžius, kurie gali mesti šešėlį naujiems sodinukams, nes tai labai paveiks jų augimą.

Nustačius tinkamą vietą, galima atlikti šiuos veiksmus, nurodančius, kaip pasodinti Pūkuotoji vyšnia :
1. Kastuvu iškaskite 40 cm gylio ir pločio skylę.
2. Į duobutę įdėkite apie 7,5–15 cm komposto.
3. Padėkite sodinuką į skylę vertikaliai, nepažeisdami šakų.
4. Pabarstykite šaknis žeme, lengvai sutrinkite koja.
5. Nedelsdami palaistykite naujai pasodintą medį, aprūpindami apie 10L vandens.

Pūkuotoji vyšnia priežiūra

Dirvožemio ir vandens reikalavimai

Užtikrinkite, kad dirvožemio pH būtų nuo 5,5 iki 6,5 ir kad dirvožemis išliktų drėgnas per visą auginimo sezoną. Kiekvieną savaitę sausu laikotarpiu duokite 1 colio vandens, kol dirvos paviršiuje atsiras stovinčio vandens požymių.

Genėjimas ir apdulkinimas

Kadangi Nankingo vyšnios yra savaime vaisingos, joms nereikia kryžminių apdulkintojų. Tačiau genėjimas gali būti naudingas, kad būtų galima užauginti didesnius vaisius. Norėdami tai padaryti, retinkite nevaisingų ūglių šakų galiukus ir pašalinkite negyvas ar pažeistas medžio dalis.

Apsauga nuo ligų ir kenkėjų

Pūkuotoji vyšnia paprastai yra atsparios ligoms ir kenkėjams. Deja, jei sąlygos tampa per drėgnos, gali atsirasti grybelinių ligų, tokių kaip lapų dėmėtumas ir antracnozė. Jei taip atsitiks, pašalinkite užkrėstus lapus ir žiedus ir apipurkškite medį sieros fungicidu.

Nankingo vyšnių derliaus nuėmimas ir mėgavimasis

Pūkuotoji vyšnia sunokimo ir derliaus nuėmimo laikas

Paprastai Nankingo vyšnios sunoksta liepos viduryje arba pabaigoje. Nuskinkite uogas nuo medžio, kai jos bus visiškai prinokusios, būkite atsargūs, kad uogos nebūtų pernokusios.

Nankingo vyšnių laikymas ir valgymas

Nuimtas vyšnias galima užšaldyti, konservuoti, spausti sultis arba dehidratuoti, kad būtų galima naudoti vėliau. Prieš valgydami vyšnią nuplaukite šaltu vandeniu ir nuimkite stiebus. Be to, mėgaukitės saldžiu šviežiai nuskintų Nankingo vyšnių skoniu, nepridedant cukraus.

Išvada

Nankingo vyšnių auginimo privalumų santrauka

Nankingo vyšnių auginimas namuose gali būti labai naudingas. Šias vyšnias ne tik lengva auginti ir prižiūrėti, bet ir skaniai saldus – nereikia pridėtinio cukraus! Be to, jie yra pilni maistinių medžiagų, nes juose yra daug vitaminų ir antioksidantų.

Paskutiniai patarimai, kaip sodinti ir prižiūrėti Nankingo vyšnias

Pūkuotoji vyšnia sodinimas ir priežiūra yra gana paprasta. Pasodinkite jį vietovėje, kurioje šviečia saulė, stengdamiesi užtikrinti, kad ji nebūtų perpildyta. Būtinai stebėkite dirvožemio drėgmę ir apsaugokite nuo ligų bei kenkėjų, ir jums nebus problemų kiekvieną vasarą nuimti gausų sultingų Nankingo vyšnių derlių.