Pūstatauris (Physostegia virginiana) – tai mažai priežiūros reikalaujantis žolinis daugiametis augalas su vešlia, žalia lapija ir subtiliais purpuriniais arba baltais žiedų spygliais. Šis augalas, kilęs iš Šiaurės Amerikos, išpopuliarėjo tarp sodininkų dėl savo gražios išvaizdos, lengvos priežiūros ir dėl to, kad yra gana atsparus kenkėjams ir ligoms. Šiame vadove aptarsime, kaip auginti ir prižiūrėti paklusnius augalus savo namuose ir sode.
Turinys
Paklusnūs augalai yra ištvermingi daugiamečiai augalai, kurie geriausiai auga saulėtoje ar dalinėje saulėje, o dirva drėgna, gerai nusausinta. Jie gali toleruoti trumpas sausras, tačiau nemėgsta nuolatinių sausų sąlygų ir turėtų būti laikomi atokiau nuo pernelyg drėgnos aplinkos. Šie augalai gali pasiekti iki 1 metro aukštį ir žydėti nuo pavasario pabaigos iki vasaros pradžios. Gėlės formuojasi ant plonų stiebelių ir būna Gvazdikas, Levanda, baltos ir violetinės spalvos.
Priežastys, dėl kurių sodininkai turėtų auginti Pūstatauris
Paklusnių augalų auginimas yra puikus pasirinkimas sodininkams, kurie nori gražaus, bet nereikalaujančio priežiūros savo kraštovaizdžiui. Jų skleidžiami žiedai pritraukia apdulkintojus, tokius kaip bitės ir drugeliai, sukurdami klestinčią ekosistemą. Be to, paklusnūs augalai lengvai plinta, formuoja gumulėlius ir padeda užkirsti kelią piktžolių augimui. Galiausiai, šie augalai suteikia tekstūros ir spalvos bet kuriam sodui, nereikalaujant per daug pastangų prižiūrint.
Pūstatauris sodo planavimas
Planuodami Pūstatauris sodą, turite atsižvelgti į tokius veiksnius kaip vieta, dirvožemio tipas ir atstumas tarp augalų.
Vietos pasirinkimas
Paklusniems augalams optimaliai augti reikia bent 6 valandų tiesioginių saulės spindulių kiekvieną dieną, nors jie gali išgyventi ir dalinio pavėsio vietose. Be to, pasirinkite vietą, kurioje nėra drastiškų temperatūros pokyčių, nes dėl to augalai gali patirti stresą ir stabdyti augimą.
Tinkamo dirvožemio tipo pasirinkimas
Nors paklusnūs augalai nėra išrankūs dirvožemio tipui, jiems reikia gero drenažo dirvožemio. Priesmėlis yra Graikinis riešutmedis , nes jis greitai nusausėja, tačiau vis tiek sulaiko drėgmę. Tačiau venkite dirvožemio, kuris yra nuolat šlapias, nes tai gali sukelti šaknų puvinį.
Žinojimas, kaip išdėstyti augalus
Sodydami paklusnius augalus, būtinai palikite jiems pakankamai erdvės skleistis. Padėkite atskirus augalus maždaug 30 cm atstumu vienas nuo kito, kad šaknys galėtų įsitvirtinti ir augti. Taip pat galite apsvarstyti galimybę juos sugrupuoti į grupes po 3 ar daugiau augalų, išdėstytų 45 cm atstumu. Tai leidžia augalams sukurti tankius piliakalnius ir padengti didesnį plotą.
Pūstatauris sodinimas
Pasirinkus tinkamą vietą ir paruošus dirvą sodinti, laikas pradėti.
Auginimo laiko ir sezonų supratimas
Sėkmingo sodinimo raktas yra žinoti, kada pradėti procesą. Priklausomai nuo to, kur gyvenate, geriausias laikas sodinti paklusnius augalus paprastai yra pavasaris po paskutinės šalčio datos. Tai užtikrina, kad augalai turės pakankamai laiko įsitvirtinti prieš prasidedant žiemai.
Sveikų sėklų arba vegetatyvinių sodinukų pasirinkimas
Galite pradėti nuo sėklų arba nusipirkti iš anksto užaugintų paklusnių augalų vietiniame medelyne arba internetu. Jei pradedate nuo sėklų, ieškokite kokybiškų, kurių galiojimo laikas pasibaigęs. Arba, jei sodinate vegetatyvinius sodinukus, pasirinkite tokius, kurių žalumynai atrodo sveiki ir nėra matomų ligos požymių.
Sodinimo instrukcijos
Jei norite pasodinti gumbasvogūnius, kiekvienam iškaskite po negilią duobutę ir padėkite ją vertikaliai, daigą nukreipdami į viršų. Tada švelniai paspauskite nešvarumus aplink gumbasvogūnius, kol jis tvirtai užsifiksuos. Sodindami iš sėklų, pabarstykite sėklas ant žemės ir lengvai uždenkite plonu sluoksniu. Pasodinus, nedelsdami laistykite, kad užtikrintumėte tinkamą daigumą.
Pūstatauris priežiūra
Dabar, kai jūsų paklusnūs augalai yra žemėje, svarbu tinkamai juos prižiūrėti, kad jie galėtų klestėti.
Laistymas
Šiuos augalus reikės reguliariai laistyti, ypač sausros metu, tačiau būkite atsargūs ir nepersistenkite. Per didelė drėgmė gali pažeisti jų šaknis ir paskatinti ligas. Giliai laistykite kartą per savaitę arba, jei reikia, dažniau, įsitikinkite, kad dirvožemis yra drėgnas, bet neužmirkęs.
Tręšimas
Paklusniems augalams nereikia daug tręšti, tačiau kasmet į dirvą įpilant šiek tiek komposto, galite ją praturtinti. Be to, mulčias arba lapų kraikas gali padėti išlaikyti dirvą vėsią ir drėgną, o į žemę pridėti organinių medžiagų.
Apkarpymas
Reguliariai genėdami paklusnius augalus, galėsite kontroliuoti jų dydį ir paskatinti krūmų augimą. Genėkite tik pažeistus ar nudžiūvusius stiebus, taip pat visas nudžiūvusias gėlių galvas. Tai pagyvins augalą ir paskatins gausų žydėjimą.
Galimos problemos
Auginant paklusnius augalus, reikia atkreipti dėmesį į keletą galimų problemų, tokių kaip vabzdžiai, ligos ir piktžolės.
Vabzdžiai ir ligos
Vabzdžiai užkrečiami retai, tačiau saugokitės įprastų sodo kenkėjų, tokių kaip šliužai, sraigės ir amarai. Be to, tam tikros grybelinės ligos, tokios kaip vainikas ir šaknų puvinys, gali pakenkti augalams, jei drėgmės lygis išlieka aukštas. Norėdami to išvengti, naudokite gerą oro cirkuliaciją, vengdami perpildymo ir sumažindami mulčio aplink augalus.
Piktžolių kontrolė
Piktžolės gali konkuruoti su jūsų paklusniais augalais dėl maistinių medžiagų ir drėgmės, o tai gali sulėtinti jų augimą. Norėdami to išvengti, prieš sodindami ir vėl per visą auginimo sezoną užtepkite prieš išdygusį piktžolių naikintuvą. Be to, ravėjimas rankomis yra veiksmingas būdas kovoti su esamomis piktžolėmis.
Išvada
Paklusnūs augalai yra puikus pasirinkimas sodininkams, norintiems savo kraštovaizdžiui suteikti nuostabaus grožio ir tekstūros be sudėtingos priežiūros. Tinkamai suplanavus ir paruošus bei reguliariai prižiūrint, šie atsparūs ir tvirti augalai suteiks jūsų kieme džiaugsmo kelerius metus.
Pūstatauris auginimo ir priežiūros privalumai
Sodo auginimas paklusniais augalais turi daug privalumų. Juos ne tik lengva prižiūrėti, bet jie taip pat yra labai patrauklūs ir į jūsų sodą gali atnešti naudingų vabzdžių, tokių kaip bitės ir drugeliai. Be to, jų intensyvus plitimo įprotis padeda sumažinti piktžoles.
Pūstatauris auginimo ir priežiūros žingsnių santrauka
Norėdami sėkmingai auginti ir prižiūrėti paklusnius augalus, atlikite šiuos veiksmus:
1. Pasirinkite saulėtą vietą su tinkamu drenažu.
2. Paruoškite dirvą komposto ir mulčio.
3. Pasodinkite sėklas arba persodinkite pavasarį.
4. Reguliariai laistykite.
5. Kasmet tręškite ir mulčiuokite.
6. Genėkite pagal poreikį.
7. Kontroliuokite piktžoles ir stebėkite, ar nėra vabzdžių kenkėjų ir ligų.