Rodiolė, taip pat žinoma kaip Rhodiola rosea, yra daugiametis žolinis augalas, kilęs iš šaltų pasaulio regionų. Jis jau seniai naudojamas tradicinėje liaudies ir Ajurvedos medicinoje dėl savo naudos sveikatai, o pastaraisiais metais išpopuliarėjo dėl savo potencialo padėti įvairioms kūno sistemoms. Rodiolė taip pat puikiai papildo bet kurį sodą dėl ryškiai geltonos spalvos žydėjimo ir atsparios prigimties, kuri, gavus tinkamas sodinimo ir priežiūros instrukcijas, gali lengvai duoti didelį derlių. Šiame straipsnyje bus aptarta, kaip padidinti Rodiolė derlių savo sode!
Turinys
Rodiolė yra adaptogeninis augalas, augantis atšiaurioje aplinkoje, pavyzdžiui, šalia arktinio klimato. Tai Crassulaceae šeimos narys ir paprastai užauga 0,3–0,9 metro aukščio. Augalas turi ryškiai geltonus žiedus su penkiais žiedlapiais, kurie žydi vasaros pabaigoje ir ankstyvą rudenį. Manoma, kad Rodiolė turi antioksidacinių ir priešuždegiminių savybių ir gali būti naudinga gydant stresą ir nerimą.
Rodiolė auginimas turi daug privalumų: mažai priežiūros reikalaujantis, greitai ir lengvai auga ir kasmet užauga didelis žydinčių gėlių derlius. Kaip papildoma premija, pačios šaknys gali būti nuskintos ir naudojamos kulinariniais tikslais ar net kaip kitų vaistinių augalų pakaitalas.
Planavimas ir sodinimas
Rinkdamiesi vietą savo Rodiolė augalams, pasirinkite sodo plotą, kuriame gausu saulės spindulių ir geras drenažas. Jei jūsų dirvožemis prastai nusausinamas, prieš sodindami apsvarstykite galimybę pridėti organinių medžiagų, pvz., komposto ar mėšlo.
Norėdami paruošti dirvą sodinimui, atlaisvinkite ją kastuvu arba įdirbdami bent 15 cm gyliu ir pašalinkite visas piktžoles ar šiukšles. Įsitikinkite, kad dirvožemio pH lygis yra nuo 6,3 iki 7,5, nes Rodiolė klesti šiek tiek rūgščioje dirvoje.
Paruošę dirvą, galite pradėti sodinti Rodiolė šakniastiebius. Padėkite juos maždaug 45 cm atstumu vienas nuo kito, užberkite 3–4 cm dirvožemio ir giliai laistykite. Paprastai sudygsta per 2–3 savaites, priklausomai nuo temperatūros ir apšvietimo lygio.
Norėdami optimaliai augti, augalus laistykite du kartus per savaitę. Sausros laikotarpiais augalus būtinai papildomai laistykite ir kartą per mėnesį patręškite subalansuotomis trąšomis (10-10-10) arba organinėmis trąšomis.
Priežiūra
Rodiolė reikia labai mažai prižiūrėti, tačiau genėti būtina, kad ji netaptų pernelyg laukinė ir nepaklusni. Kartą per vasarą genėjimo žirklėmis nukirpkite visus peraugusius stiebus ir lapus.
Siekdami išvengti kenkėjų užkrėtimo, reguliariai tikrinkite augalus, ar nėra vabzdžių užkrėtimo požymių, ir atitinkamai gydykite. Taip pat galite pridėti mulčio sluoksnį aplink savo augalų pagrindą, kad sustabdytumėte piktžolių augimą ir apsaugotumėte šaknis.
Derliaus nuėmimas
Rodiolė augalų derlių nuimti gana paprasta. Paprastai tariant, prieš nuimant derlių, reikėtų palaukti, kol augalams sukaks 4–6 mėnesiai. Norėdami nustatyti, ar jie yra paruošti, patikrinkite žydėjimo spalvą – jei jie pradeda nykti, greičiausiai jie bus subrendę nuimti.
Kastuvu ar kastuvu įkaskite į dirvą aplink augalus ir atsargiai iškelkite šaknis. Pašalinkite visus likusius nešvarumus ar šiukšles ir nuplaukite šaltu vandeniu prieš laikydami vėsioje, sausoje vietoje.
Išvada
Rodiolė derliaus nuėmimas gali būti naudingas, nes tai vertingas maistinių medžiagų ir vaistinių junginių šaltinis. Kruopščiai planuodami ir reguliariai prižiūrėdami galite lengvai padidinti šio universalaus augalo derlių savo sode. Suprasdami, kaip tinkamai paruošti dirvą, išdėstyti vietą ir laistyti augalus bei nuimti šaknis, galėsite mėgautis daugybe privalumų, kuriuos gausite augindami savo Rodiolė.