Rugiagėlė yra graži, mažai priežiūros reikalaujanti gėlė, kuri gali pagyvinti bet kurį sodą. Rugiagėlių auginimas ir priežiūra iš sėklų ar sodinukų gali būti lengvas ir naudingas pradedantiesiems sodininkams. Šiame vadove bus apžvelgta pačių rugiagėlių auginimo nauda, instrukcijos, kaip jas sodinti ir prižiūrėti, derliaus nuėmimo patarimai ir kt.
Turinys
Rugiagėlė apžvalga
Rugiagėlė (Centaurea cyanus) yra vienmetis žydintis augalas, kilęs iš Europos, Azijos ir Šiaurės Afrikos. Paprastai jis žydi vasarą su ryškiai mėlynais ir violetiniais lapeliais (modifikuotais lapais), supančiais mažas geltonas gėles. Rugiagėlė dažnai naudojamos kaip dekoratyvinė gėlė, tačiau turi daug medicininių paskirčių, įskaitant virškinimo sutrikimus, alergijas ir kitus negalavimus.
Savo rugiagėlių auginimo privalumai
Savo rugiagėlių auginimas gali būti labai naudinga patirtis. Galite mėgautis jų grožiu kraštovaizdyje ir gauti prieigą prie vaistinių šio augalo savybių. Be to, gana lengva auginti ir prižiūrėti rugiagėlę, todėl tai Graikinis riešutmedis pasirinkimas pradedantiesiems sodininkams.
Planavimas
Geriausios vietos pasirinkimas
Norėdami užauginti geriausias rugiagėlės, turite pasirinkti vietą, kurioje gausu saulės šviesos ir gerai nusausinta dirva. Rugiagėlės teikia pirmenybę pilnai saulei ir gali toleruoti dalinį pavėsį, todėl rinkitės vietą, kurioje augalai kasdien gautų bent 6 valandas tiesioginių saulės spindulių.
Tinkamo dirvožemio tipo pasirinkimas
Rinkdamiesi dirvožemio tipą įsitikinkite, kad jis yra derlingas ir gerai nusausinamas. Rugiagėlės gali išgyventi beveik bet kokio tipo dirvožemyje, tačiau klesti turtingose, priemolio dirvose. Jei reikia, galite pridėti organinių medžiagų, pavyzdžiui, komposto ar mėšlo, kad pagerintumėte dirvožemio kokybę.
Reikalingų sodo įrankių ir reikmenų įsigijimas
Norėdami pradėti, jums reikės pagrindinių sodo įrankių ir reikmenų. Štai keletas dalykų, kurių jums prireiks sodinant ir prižiūrint rugiagėlę:
- Sėklos arba sodinukai
- Sodo pirštinės
- Gylyklės
- Rake
- Karutis
- Kastuvas
- Kalapis
- Kompostas arba mėšlas
- Lastytuvas
- Trąšos
- Augalų žymekliai
- Pesticidas
Sodinimas
Sodinimo ploto paruošimas
Prieš sodinimą turite paruošti sodinimo vietą pašalindami piktžoles ir akmenis. Atlaisvinkite dirvą grėbliu ar kapliu ir įpilkite komposto ar mėšlo, kad ją praturtintumėte. Įsitikinkite, kad viršutinis dirvožemio sluoksnis yra maždaug 7,5 cm (3 colių) storio.
Sėklų arba sodinukų sodinimas
Kai dirva bus paruošta, galėsite pradėti sodinti sėklas arba sodinukus. Jei sodinate sėklas, vadovaukitės pakuotės instrukcijomis, kad nustatytumėte gylį ir atstumą. Norėdami gauti geriausius rezultatus, laikykite sėklas 1 cm (0,4 colio) atstumu vienas nuo kito ir užberkite jas 0,75 cm (0,3 colio) dirvožemiu. Jei sodinate sodinukus, iškaskite skylę, kurios gylis yra perpus mažesnis už šaknų gumulėlį, ir, jei reikia, pakoreguokite dirvą aplink šaknis.
Trąšų pridėjimas
Pasodinus sėklas arba sodinukus, uždenkite plotą plonu trąšų sluoksniu, kad paskatintumėte augimą. Trąšas dėkite tik pasirodžius pirmiesiems tikriesiems lapeliams.
Priežiūra ir priežiūra
Laistymas
Reguliariai laistykite rugiagėlę auginimo sezono metu. Būtinai pamirkykite dirvą, o ne tiesiog pabarstykite gėles. Per didelis laistymas gali sukelti šaknų puvinį, todėl to nedarykite. Paprastai laistykite kartą per 7-10 dienų vasaros mėnesiais.
Apkarpymas
Genėjimas yra svarbus norint paskatinti naują rugiagėlių augimą ir išlaikyti formą. Kai tik pastebėsite, nugenėkite nudžiūvusius ar mirštančius stiebus. Be to, pašalinkite nudžiūvusias gėles, kad paskatintumėte žydėjimą.
Maitinimas
Per auginimo sezoną maitinkite rugiagėlę du kartus. Naudokite subalansuotas trąšas, pvz., 10-10-10 arba 20-20-20, ir tolygiai pabarstykite jas ant dirvožemio. Būtinai laikykitės gamintojo nurodymų, kad tinkamai pritaikytumėte.
Kenkėjų kontrolė
Galimų kenkėjų nustatymas
Nors rugiagėlės paprastai yra atsparios kenkėjams ir ligoms, jas vis tiek gali paveikti tam tikri kenkėjai vabzdžiai ir grybelinės ligos. Įprasti kenkėjai yra amarai, vikšrai ir šliužai. Norėdami atpažinti šiuos kenkėjus, ieškokite pakitusios spalvos ar iškreiptų lapų, vytimo ir pažeidimo požymių.
Prevencinių priemonių ėmimasis
Geriausias būdas apsaugoti rugiagėlę nuo kenkėjų ir ligų – laikytis prevencinių priemonių. Saugokite plotą nuo piktžolių ir šiukšlių, o augalus laistykite žemės lygyje, kad nesušlaptų žalumynai. Be to, kaitaliokite pasėlius, naudokite eilių dangčius ir naudokite kompanioninius augalus, tokius kaip česnakai, svogūnai ir medetkos, kad atgrasytumėte nuo kenkėjų.
Pesticidų naudojimas, jei reikia
Jei šiomis prevencinėmis priemonėmis nepavyks suvaldyti kenkėjų užkrėtimo, gali tekti naudoti pesticidus. Būtinai atidžiai perskaitykite etiketę, kad pasirinktumėte tinkamą produktą pagal situaciją. Taikykite pesticidą pagal instrukcijas ir dėvėkite apsaugines priemones, pvz., pirštines, kaukę ir akinius.
Derliaus nuėmimas
Kada nuimti derlių
Rugužėlės paprastai žydi nuo vasaros vidurio iki ankstyvo rudens. Kai gėlės pradeda skleistis, galite pradėti jų derlių. Nupjaukite stiebus genėtuvėmis ir netraukite jų nuo augalo, nes galite pažeisti šaknis.
Gėlių rinkimas
Kai nuimsite gėles, nedelsdami įneškite jas į patalpą. Švelniai pašalinkite likusius lapus ar žalumynus, nupjaukite stiebus kampu ir sudėkite į vazą, užpildytą gėlu vandeniu. Padėkite kompoziciją vėsioje vietoje, kur nėra tiesioginių saulės spindulių, kad prailgintumėte gėlių gyvenimą.
Išvada
Apibendrinant galima pasakyti, kad rugiagėlių auginimas nėra sudėtingas ir gali būti puikus būdas suteikti sodui spalvų ir gyvybės. Pasirinkite vietą su daug saulės spindulių ir gerai nusausinančiu dirvožemiu, įsigykite reikiamų sodo įrankių ir reikmenų, paruoškite sodinimo vietą, pasodinkite sėklas arba sodinukus, įpilkite trąšų ir reguliariai laistykite, genėkite ir maitinkite. Be to, stebėkite galimus kenkėjus ir ligas ir imkitės prevencinių veiksmų jiems kontroliuoti. Galiausiai nuimkite gėles, kai tik jos pradės skleistis, ir įneškite į vidų, kad gautumėte spalvingą gėlių kompoziciją. Atlikę šiuos veiksmus, galėsite sėkmingai auginti ir prižiūrėti rugiagėlę.