Kaip naudoti Šalpusnis savo sode: išsamus vadovas

Kaip naudoti Šalpusnis savo sode: išsamus vadovas

žingsnių

Šalpusnis yra daugiametis žolinis augalas, kuris šimtmečius buvo naudojamas dėl savo gydomųjų savybių, kaip dažiklis ar net kaip maistas. Šiame straipsnyje pateikiamas išsamus vadovas, kaip sodinti, prižiūrėti ir prižiūrėti Šalpusnis.

Šalpusnis (Tussilago farfara) – žydinti augalų rūšis, priklausanti astrinių (Asteraceae) šeimai. Jis kilęs iš Europos ir kai kurių Azijos dalių, nors taip pat aptinkamas Šiaurės Amerikoje ir kitose pasaulio dalyse. Išskirtinės geltonos gėlių galvutės yra ant vienakočių stiebų ir atsiranda prieš lapus. Paprastai jie žydi kovo–balandžio mėnesiais, priklausomai nuo klimato.

Šalpusnis sodinimo pranašumai yra jo grožis, gydomosios savybės ir naudojimas kaip apsaugos augalas pritraukiant laukinę gamtą. Be to, pasodintas palei taką, Šalpusnis šaknys gali padėti išvengti erozijos.

Planavimas Šalpusnis

Tinkamos vietos pasirinkimas

Renkantis vietovę, kurioje sodinti Šalpusnis, reikia atsižvelgti į kelis svarbius veiksnius. Pirmiausia įsitikinkite, kad dirva, kurioje sodinsite, yra gerai nusausinta ir nelieka permirkusi po stipraus lietaus. Antra, rinkitės tokią vietą, kurioje kiekvieną dieną saulės šviesa bent 6 valandas, nors pakaktų ir dalinio pavėsio. Galiausiai, jei sodinate keletą Šalpusnis gabalėlių, įsitikinkite, kad jie turi prieigą prie pastovaus vandens šaltinio, pvz., tvenkinio ar upelio.

Šalpusnis veislių pasirinkimas

Įprasta šaltalankių rūšis yra T. Šalpusnis , kuri paprastai užauga iki 30–50 cm (1–1,5 pėdos) aukščio. Taip pat yra keletas specialių veislių, pavyzdžiui, žemaūgė veislė ‘Flore Pleno’, kuri išlieka daug trumpesnė ir siekia tik 15 cm (6 colius).

Šalpusnis sodinimas

Šalpusnis pirkimas

Jei pradedate nuo nulio, įsigykite sveikų Šalpusnis sėklų arba sodinukų iš patikimo tiekėjo. Be to, pavasarį sodo centruose dažnai galima įsigyti jaunus sodinukus.

Dirvožemio paruošimas

Prieš sodindami sėklas arba sodinukus, kaskite žemę maždaug 10 cm (4 colių) gyliu ir įmaišykite daug komposto. Prieš tęsdami būtinai pašalinkite visus akmenis ir piktžoles. Jei sodinate keletą gumulėlių, atskirkite augalus maždaug 20–30 cm (8–12 colių) atstumu.

Sėklų sodinimas

Norėdami sėti tiesiogiai, išbarstykite sėklas ant paruoštos dirvos ir lengvai įspauskite į žemę. Uždenkite plonu komposto sluoksniu ir reguliariai laistykite, kol pradės dygti daigai.

Arba sudėkite sėklas į vazonėlius, užpildytus kompostu, ir lengvai uždenkite kitu plonu sluoksniu. Pastatykite patalpoje prie šviesaus lango ir laikykite drėgną. Kai daigai yra pakankamai dideli, kad juos būtų galima tvarkyti, persodinkite į lauką.

Pasodinti įsitvirtinusią Šalpusnis

Iškaskite skylę, kurios plotis yra du kartus didesnis už šaknies rutulio plotį ir maždaug tokio paties gylio. Įdėkite Šalpusnis į paruoštą angą ir užpildykite žeme, tada gausiai laistykite, kad aplink šaknis nusistovėtų aplinkinė dirva.

Toliau – priežiūra

Kas porą dienų laistykite naujai pasodintus Coltfoot, kol jie įsitvirtina lauke. Per šį laiką nenaudokite piktžolių naikintuvų ar trąšų aplinkinėje dirvoje. Kai įsitvirtinsite, laistykite savo Šalpusnis kartą per savaitę (apie 2,5 galono / 10 litrų vienam augalui), nebent lietaus pakanka.

Priežiūra

Mulčiavimas

Pavasarį mulčiuokite savo Šalpusnis su žievės drožlėmis arba organinėmis medžiagomis ir įsitikinkite, kad mulčias nesukraunamas tiesiai prie stiebo. Tai padės dirvai išlaikyti drėgmę ir apsaugoti augalo šaknis nuo ekstremalių temperatūrų.

Laistymas

Vegetacijos sezono metu gausiai Šalpusnis kalėpėdę (2,5 galono/10 litrų vienam augalui per savaitę), ypač sausros metu. Žiemą laistymą sumažinkite iki vieno karto per mėnesį, nes per didelis vandens kiekis gali sukelti lapų puvimą.

Tręšimas

Pamaitinkite savo Šalpusnis subalansuotomis trąšomis, tokiomis kaip 10-10-10 NPK (azoto-fosforo-kalio) formulė. Pabarstykite trąšomis aplink augalo pagrindą ir įterpkite į viršutinį dirvožemio sluoksnį. Atlikite tai kartą per metus ankstyvą pavasarį ir vėl vasaros pabaigoje.

Apkarpymas

Rudenį pašalinkite negyvas gėlių galvutes ir perpjaukite stiebus per pusę. Tai paskatins naują augimą pavasarį.

Kenkėjų ir ligų kontrolė

Dažniausi kenkėjai, susiję su Šalpusnis , yra amarai ir šliužai. Norėdami suvaldyti amarus, tiesiog nuplaukite juos nuo augalų vandens srove iš žarnos. Šliužus galima valdyti įvedant plėšriuosius vabzdžius arba išstačius spąstus prie alaus. Įprastų ligų, tokių kaip miltligė ir lapų maras, galima išvengti laistymo metu nesušlapinus lapijos ir užtikrinant gerą oro cirkuliaciją.

Išvada

Apibendrinant galima pasakyti, kad „ Šalpusnis “ kaip sodo augalas siūlo daug privalumų. Jis gražus, pritraukia laukinius gyvūnus ir turi stiprių gydomųjų savybių. Be to, Šalpusnis padeda išvengti dirvožemio erozijos, kai sodinamas arti takų.

Kad sėkmingai Šalpusnis, labai svarbu pasirinkti tinkamą vietą. Įsitikinkite, kad dirvožemis yra gerai nusausintas ir kiekvieną dieną gauna 6 valandas saulės šviesos. Apsvarstykite galimybę įsigyti jaunų sodinukų arba sėti tiesiai į žemę ir tinkamai paruošti dirvą. Galiausiai ištisus metus Šalpusnis tinkamu mulčiavimu, vandeniu ir trąšomis, taip pat kovokite su kenkėjais ir ligomis.